Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Budują apartamenty na starych mogiłach

Marcin Torz
Przy skrzyżowaniu alei Wiśniowej i ulicy Ślężnej ma powstać apartamentowiec. Budowa mieszkań już się rozpoczęła. Niespodziewanie robotnicy natknęli się jednak na groby.

- Działał tam cmentarz garnizonowy. Chowano na nim żołnierzy - wyjaśnia dr Aleksander Limisiewicz, archeolog z firmy AKME.

Naukowiec opowiada, że nekropolia pochodzi z XIX wieku. Jednak chowano tam także żołnierzy, którzy walczyli z Rosjanami podczas oblężenia Festung Breslau (Twierdza Wrocław) w 1945 roku .

Istnienie cmentarza w tym miejscu to żadna niespodzianka. Już dziewięć lat temu szczątki zostały ekshumowane. Trafiły na cmentarz w Nadolicach, gdzie pochowani są niemieccy żołnierze. Okazuje się jednak, że nie wszystkie groby odnaleziono.

- Podczas prac przy wykopie natknęliśmy się na nierówności w gruncie. Możliwe, że są tam mogiły - mówi Andrzej Brażewicz, zastępca kierownika budowy.

Dlatego po niedzieli na plac budowy wejdą archeolodzy i zbadają teren, który został już wydzielony. Szacuje się, że w tym miejscu pochowano nawet 5000 Niemców. Jeśli odnajdą kolejne mogiły, to pochowane w nich szczątki trafią na cmenatrz w Nadolicach.
Inwestycja przy Wiśniowej to nie pierwsze i nie ostatnie miejsce, gdzie podczas budowy odnaleziono ludzkie szczątki.

Gdy rozpoczynano prace przy autostradowej obwodnicy Wrocławia, natrafiono na nekropolię przy ul. Szczecińskiej. Było tam ponad tysiąc grobów. - Znaleźliśmy także mogiły, w których pochowane były dzieci z pobliskiego szpitala - wspomina Limisiewicz. - Około stu. Upiorny widok.

Cmentarz był również w miejscu, gdzie budowana jest biblioteka uniwersytecka, tuż obok mostu Pokoju. Tam grzebano ewangelików, na przełomie XVII i XVIII wieku. Później nekropolia została przeniesiona 500 metrów dalej. W tym miejscu jest teraz ogród botaniczny. Archeolodzy kilka lat temu badali ten teren, ale pobieżnie. Dlatego też na terenie ogrodzie na pewno są jeszcze stare mogiły.

Również tam, gdzie planowano postawić hotel Hilton (przy pl. Dominikańskim), działał cmentarz. - Najstarszy we Wrocławiu cmentarz żydowski - uzupełnia Limisiewicz. - Znajdował się tam, gdzie jest dziś ul. Oławska. Jednak fragment był w miejscu obecnego wykopu.

Wojenne mogiły
We Wrocławiu, oprócz cmentarzy, jest też sporo pojedynczych mogił z czasów II wojny światowej.
Przy robieniu wykopu pod światłowód, obok Muchoboru Wielkiego, znaleziono np. grób z czasów II wojny światowej. Leżało w nim trzech Niemców. Dwóch pochowanych żołnierzy znaleziono przy ul. Krakowskiej, podczas prac na boisku szkolnym. MAT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska