Dolny Śląsk: Wpisz dłużnika na czarną listę

  Dolny Śląsk: Wpisz dłużnika na czarną listę

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pani Magda z Wałbrzycha od lat nie może się doprosić męża, by wreszcie zaczął płacić alimenty na ich wspólne dziecko. Wykorzystała już różne możliwości, ale dopiero od nas dowiedziała się, że może nieuczciwego tatusia wpisać na czarną listę dłużników.
  Dolny Śląsk: Wpisz dłużnika na czarną listę

  ©infografika: Jacek Drumowicz

  Taką możliwość osobom fizycznym dały nowe przepisy, które weszły w życie w czerwcu.
  Teraz już nie tylko firmy mogą korzystać z bazy Krajowego Rejestru Długów. Osobę, która nie oddaje nam pieniędzy i mamy na to dowód w postaci wyroku sądu, może wpisać teraz każdy. I coraz więcej osób z tego korzysta.

  Przez niecałe cztery miesiące na listę trafiło ponad 6700 dłużników, zalegających w sumie na kwotę ponad 124 milionów złotych. Jeszcze we wrześniu wpisanych było dopiero 3,9 tys. osób, które zalegały na około 70 mln złotych.

  Aż co dziesiąty nierzetelny dłużnik to mieszkaniec Dolnego Śląska. Ich liczba rośnie w zastraszającym tempie.

  Wpisani na listę szybko decydują się również na oddanie pieniędzy. Głównie dlatego, że dopóki nie uregulują długu, mają problem z kupieniem czegoś na raty. O tym, że to może być uciążliwe, przekonała się Katarzyna Morawiecka z Wrocławia.

  - Będąc jeszcze na studiach, wzięłam telefon na abonament. Po kilku miesiącach pieniędzy na opłaty zabrakło, a dług rósł - wspomina. Dopiero kiedy z mężem starali się o kredyt na mieszkanie, okazało się, że będzie problem. Pani Katarzyna spłaciła bowiem tylko część zadłużenia, a niewielka kwota wciąż "brudziła" jej konto.

  - Kilka tygodni minęło, zanim się z tym wszystkim uporaliśmy - mówi.
  W KRD uspokajają, że na listę nie można wpisać, ot tak, np. sąsiada, który zalega nam kilkadziesiąt złotych. Konieczny jest bowiem wyrok sądowy z klauzulą wykonalności, potwierdzający roszczenie.
  To bardziej rygorystyczne rozwiązanie niż w przypadku firm, którym wystarczy np. niezapłacona faktura lub rachunek.

  Na czarną listę można wpisać nierzetelnego rodzica, który nie płaci alimentów- Przed dopisaniem dłużnika trzeba mu jeszcze wysłać wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem, że jeśli w ciągu 14 dni nie ureguluje długu, to jego dane trafią do KRD - wyjaśnia Marcin Kostrowicki z KRD.
  Na zmianę przepisów czekały też gminy, które teraz mogą dopisywać na czarną listę osoby, które zalegają z opłacaniem czynszu. A to w wielu dużych miastach bardzo poważny problem. W samym Wałbrzychu suma długu lokatorów gminnych mieszkań przekroczył już 60 mln zł. W Głogowie zadłużenie wobec Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej wynosi 7,5 mln zł, a w Jeleniej Górze - ponad 10 mln zł.

  Na listę nierzetelnych trafiają już także gapowicze z Wrocławia i Wałbrzycha, bo MPK oraz Zarząd Dróg i Komunikacji współpracują z KRD.

  Dłużnika można załatwić nawet przez internet
  Do obsługi osób fizycznych uruchomiono specjalny Serwis Ochrony Konsumenta, dostępny na stronie internetowej www.krd.pl. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny i dosłać skan dowodu tożsamości, aby uzyskać dostęp do bazy danych Krajowego Rejestru Długów.
  Później już można w dowolnym momencie i z dowolnego komputera z dostępem do internetu umieszczać dane dłużników w rejestrze. W sieci można również sprawdzać, czy widnieje w nim na przykład firma, z której usług chcemy skorzystać.


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   j

   j (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 32

   Masz rację- to wszystko lipa - działanie na klienta. Niech wpisze do KRD tak ad hoc. Lipa i g.....o. Strachy na lachy. Nawet bym chciał, żeby bez wyroku Sądu wpisał - ale by płacił.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KRD to jedno wielkie g...wno

   99 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 30

   KRD to jedno wielkie g...wno

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I juz wiemy skąd taka nagonka

   + (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 37

   na obywateli."KRD" Kaczmarek zadołował i to mocno ale kolelesie jemu pomogli jak Sobiesiakowi. Nie przejmujcie się tym. I tak sami sie wykończa,

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama