Legnicki MONAR leczy hazardzistów

  Legnicki MONAR leczy hazardzistów

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Więcej salonów gier to więcej uzależnionych od hazardu

  Więcej salonów gier to więcej uzależnionych od hazardu ©Piotr Krzyżanowski

  Legnicki MONAR do niedawna wyciągał z nałogu głównie narkomanów. Od kilkunastu miesięcy coraz częściej pomocy szukają w nim także uzależnieni od hazardu.
  Więcej salonów gier to więcej uzależnionych od hazardu

  Więcej salonów gier to więcej uzależnionych od hazardu ©Piotr Krzyżanowski

  - W ciągu półtora roku było to ok. 10 osób - mówi Dariusz Bełdowski, kierownik legnickiego MONAR-u. Obserwuje też prostą zależność - póki automaty do gier stanowiły w mieście rzadkość, problem nie istniał. Odkąd w centrum stoją co kilkaset metrów, liczba uzależnionych stale rośnie, a nowy nałóg nakłada się na starsze - alkohol, narkotyki, prochy.

  - Rocznie trafia do nas kilkadziesiąt osób uzależnionych od hazardu - potwierdza Danuta Barcewicz, kierowniczka Ośrodka Psychiatrycznej i Odwykowej Opieki Zdrowotnej w Legnicy.
  - Najczęściej to ludzie młodzi i kobiety. Młodzi, bo wydaje im się, że są wystarczająco zręczni, by ograć jednorękiego bandytę. A kobiety dlatego, że ze względu na konstrukcję mózgu w ogóle szybciej się uzależniają.

  Hazard wciąga tak samo, jak papierosy, jak alkohol i z czasem przeradza się w nałóg, powodując ogromne dramaty. Ludzie tracą dorobek całego życia, rodziny, dom, lądują na ulicy lub - nie widząc innego wyjścia - podejmują próby samobójcze. U każdego ten proces przebiega w innym tempie. Czy można rozpoznać moment, kiedy coś, co zaczynało się jak niewinna rozrywka, zaczyna być groźne?

  - Jak z każdym uzależnieniem, czerwona lampka w głowie powinna się zapalić, gdy zauważymy, że bez tego czegoś już się nie potrafimy obejść - odpowiada Danuta Barcewicz. Na własne oczy widzieliśmy, jak w jednym z legnickich lokali gracz przegrał w ciągu pięciu minut 900 złotych. Inny w kwadrans roztrwonił wypłatę - 1,5 tysiąca. Nie wyglądał na bogacza.

  Niedoświadczeni zaczynają od mniejszych stawek, ale potem kwoty rosną. Automat to sprytna pułapka. Od czasu do czasu daje się ograć, by uśpić czujność ofiar i zwabić kolejnych naiwnych. Zdaniem Danuty Barcewicz, ustawa hazardowa jest zbyt łagodna. To przez liberalne prawo jednoręcy bandyci stali się ogólnodostępni i powszechni, jak alkohol. Społeczeństwo nie wygra z nimi, jeśli nie zmieni ustaw.

  - Jesteśmy po negocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od stycznia przy ulicy Chojnowskiej obok naszej poradni uruchomimy oddział dzienny, w którym będziemy leczyć osoby uzależnione od narkotyków - zapowiada Dariusz Bełdowski z MONAR-u. - Ale jeśli zgłosi się ktoś uzależniony od hazardu, to też nie zostawimy go bez pomocy.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   leczenie

   Mojra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja uważam że powinno być więcej takich ośrodków lecenia, wtedy można byłoby leczyć się w danym mieście a nie jeździć na drugi koniec kraju. Ja akurat byłem w Wiosennej jako hazardzista i w sumie...rozwiń całość

   Ja uważam że powinno być więcej takich ośrodków lecenia, wtedy można byłoby leczyć się w danym mieście a nie jeździć na drugi koniec kraju. Ja akurat byłem w Wiosennej jako hazardzista i w sumie nie żałuje, pomimo że przejechałem pół kraju. Ośrodek Wiosenna w Ściejowicach bardzo dużo mi dał, nie tylko wyleczył z uzależnienia, ale również miałem dobrą terapię, która pomogła mi zrozumieć wiele rzeczy w życiu. www.osrodekwiosenna.plzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobry ośrodek

   anten (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ośrodek wiosenna jest rzeczywiście dobry. Tam można odnaleźć siebie, ja zabłądziłem, wpadłem w szpony nałogu, ale na krótko - do czasu terapii odwykowej. Pomogło.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiosenna

   marian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Mój brat był hazardzistą, wiem że stawka jest wysoka, traci się nie tylko rzeczy materialne... Trafił do Ośrodka Terapii Wiosenna w Ściejowicach koło Krakowa. Uratowali go. Tylko odwyk mógł...rozwiń całość

   Mój brat był hazardzistą, wiem że stawka jest wysoka, traci się nie tylko rzeczy materialne... Trafił do Ośrodka Terapii Wiosenna w Ściejowicach koło Krakowa. Uratowali go. Tylko odwyk mógł przynieść taki efekt, a więc całkowite zerwanie z nałogiem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znam ten ośrodek

   jahun (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Bardzo dobry Ośrodek w Ściejowicach. Miałem z nim do czynienia. Sam nie wierzyłem, że cokolowiek jest w stanie na mnie wpłynąć, zmienić moją postawę. Im się jednak udało. Te kilka tygodni nie...rozwiń całość

   Bardzo dobry Ośrodek w Ściejowicach. Miałem z nim do czynienia. Sam nie wierzyłem, że cokolowiek jest w stanie na mnie wpłynąć, zmienić moją postawę. Im się jednak udało. Te kilka tygodni nie poszło na marne. Oddali mi wielką przysługę, zwrócili mi życie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hazard Forex

   hazardzistaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://hazardzistaja.blogspot.com/ Zapraszam - opisuję tragiczne konsekwencje hazardu ! Nie zbieram "lajków" - przeczytaj i prześlij dalej.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama