W regionie legnickim brak chętnych do rady

  W regionie legnickim brak chętnych do rady

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  - Pierwszy raz się spotykam z sytuacją, że brakuje aż tylu chętnych - przyznaje Małgorzata Zając, dyrektor legnickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Nawet po dogrywce nie wszędzie pojawili się kandydaci do rady.
  Wójt Zdzisław Tersa już ma po swojej stronie 1/3 nowej rady

  Wójt Zdzisław Tersa już ma po swojej stronie 1/3 nowej rady ©Piotr Krzyżanowski

  Zgodnie z ordynacją wyborczą, jeśli w okręgu jest tyle samo bądź mniej kandydatów niż przydzielonych mandatów radnych, mieszkańcy nie głosują na nich. Zostali już wybrani i zasiądą w radzie.

  W najlepszej sytuacji są obecni wójtowie Kunic i Rui - Zdzisław Tersa i Robert Chruściel. Obaj nie tylko są jedynymi kandydatami na wójtów na kolejną kadencję, ale w przyszłej radzie mają już swoich radnych.

  Tersa w Kunicach ma obsadzoną 1/3 mandatów. Przyszłymi radnymi mogą się czuć Zbigniew Fedoruś, Władysław Kucy, Władysława Łogin, Andrzej Ostrowski i Marian Ciżewski. Szóstym radnym będzie Tadeusz Krzyśków z komitetu "Nasza Wieś Spalona". Komitet może się poszczycić stuprocentowym sukcesem wyborczym, bo wystawił tylko jednego kandydata, mieszkańca wsi Spalona.

  - Może konkurenci się wystraszyli, albo ludzie są w ogóle zmęczeni polityką - przypuszcza Zdzisław Tersa. - Wystawiliśmy obecnych radnych i tylko w czterech miejscowościach są nowi kandydaci, w tym sołtys wsi.

  W gminie Ruja o 15 miejsc w radzie walczy... 19 kandydatów. Chruściel ma już przewagę w radzie. Na 15 mandatów, dziewięć przypadnie jego komitetowi bez głosowania. Radnymi zostaną Izabela Bronikowska, Zofia Rychlewska, Władysław Kaczor, Karol Józkowicz, Stanisław Stodolski, Wiesław Obara, Andrzej Bas, Jan Hopej i Jan Leśniak.

  W Pielgrzymce komitet Tomasz Sybisa ma już czworo radnych: Elżbietę Michałek, Martę Kocaj, Andrzeja Dudka i Krzysztofa Danielaka. W Wądrożu Wielkim radnym zostanie Andrzej Mazur, w Męcince trzech kandydatów komitetu Ochotniczej Straży Pożarnej - Janusz Hołyński, Krzysztof Karaban i Franciszek Rudziec. W gminie Żukowice (pow. głogowski) nie będą wybierani Beata Stachak i Roman Guzek. Są jedynymi kandydatami w swoim okręgu.

  W regionie jeleniogórskim dogrywka uzupełniła listy w Starej Kamienicy, Warcie Bolesławieckiej i Nowogrodźcu. - Ten rok jest wyjątkowy - mówi Zofia Suszka, mieszkanka wsi Kromnowa.

  Współpraca: VIOL

  Wójtowie, którym brak konkurencji

  W siedemnastu gminach na Dolnym Śląsku jest tylko jeden kandydat na wójta lub burmistrza. Tak jest w Chojnowie, Jedlinie-Zdroju, gminach: Borów, Cieszków, Jemielno, Kondratowice, Kunice, Miękinia, Oleśnica, Osiecznica, Pielgrzymka, Ruja, Stara Kamienica, Szczytna, Warta Bolesławiecka, Wiązków i Zagrodno.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ----

   artek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 59

   ludzie nie chcą rządzić, więc inni sie dostają bez wyborów, jak leci, po łebkach, bez kwalifikacji, a potem pretensja że źle rządzą. Miejmy pretensje do siebie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama