Jeden kandydat na burmistrza lub wójta - co wtedy?

Jeden kandydat na burmistrza lub wójta - co wtedy?

Piotr Kanikowski

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Jeden kandydat na burmistrza lub wójta - co wtedy?
Jeden kandydat na burmistrza lub wójta - co wtedy?

zdjęcie ilustracyjne ©Mikołaj Nowacki

Na Dolnym Śląsku jest 17 miejsc, w których zgłosił się tylko jeden kandydat na fotel burmistrza lub wójta.
ZOBACZ NASZ SERWIS WYBORCZY

Taka sytuacja jest w miastach Chojnów i Jedlina-Zdrój oraz wiejskich gminach: Borów, Cieszków, Jemielno, Kondratowice, Kunice, Miękinia, Oleśnica, Osiecznica, Pielgrzymka, Ruja, Stara Kamienica, Szczytna, Warta Bolesławiecka, Wiązów i Zagrodno.

- Wcale w związku z tym nie śpię spokojnie - mówi Mirosław Haniszewski, wójt Warty Bolesławieckiej i jedyny, który zgłosił się na kadencję 2010-2014.

Zgodnie z ordynacją, w takiej sytuacji wybory upodobnią się do plebiscytu. Zamiast stawiać krzyżyk przy najlepszym kandydacie, mieszkańcy będą musieli wyrazić zgodę lub brak zgody na tego jedynego, który startuje .
Jeśli większość głosujących zakreśli kratkę "TAK" kandydat zostanie zatwierdzony. W sytuacji, kiedy nie uzyska poparcia połowy wyborców, to nowa rada gminy wskaże wójta lub burmistrza.

- To są takie same wybory, jakbym miał kontrkandydata - dodaje wójt Haniszewski. Akurat on o wynik wyborów martwić się nie musi. Z sukcesami rządzi Wartą Bolesławiecką od 21 lat.
- Dla mnie to zupełnie nowa sytuacja - mówi Zdzisław Tersa, ubiegający się o reelekcję wójt podlegnickiej gminy Kunice. - W poprzednich wyborach rywalizowałem z pięcioma kontr-kandydatami. Teraz też wolałbym się z kimś ścigać, komuś uciekać, kogoś gonić.
- Jak w sporcie, lepiej czuć za plecami czyjś oddech - zgadza się Marcin Kasina, kandydat na wójta Oleśnicy. - Dla mnie tym oddechem będzie oddech 12 tysięcy mieszkańców, których zapraszam do wyborów.

W Jedlinie-Zdroju jako kandydat na burmistrza zarejestrował się wyłącznie aktualny włodarz miasta Leszek Orpel. W Chojno-wie na placu boju został Jan Serkies - urzędujący w ratuszu przez ostatnie cztery lata. Wcale nie czuję się, jakbym miał stanowisko w kieszeni. - Zamierzam zrobić normalną kampanię - mówi.

W Starej Kamienicy kandyduje tylko Wojciech Poczynek, w Osiecznicy - Waldemar Nalazek, w gminie Jemielno - Czesław Połczyk, a w Szczytnej - Marek Szpanier. Jedynym kandydatem na wójta Cieszkowa okazał się Ignacy Miecznikowski.

W gminie Zagrodno nad startem w wyborach poważnie zastanawiała się miejscowa lekarka Barbara Kołodziej, bardzo popularna wśród mieszkańców. Ale nie zdecydowała się. Jedynym kandydatem na wójta będzie więc Mieczysław Słonina. W sąsiedniej Pielgrzymce wójt Tomasz Sybis również został bez rywali.

W gminie Borów zgłosił się jedynie Waldemar Grochowski, obecny wójt. W gminie Wiązów nikt nie chciał stanąć w szranki z Henrykiem Ożarowskim, który zarządzał nią w tej kadencji. Jan Marian Grzegorczyn, wójt Miękini, też nie musi rywalizować o reelekcję z nikim poza sobą samym.
Dlaczego nie mają konkurencji? - Może obowiązuje ta sama zasada, co w sporcie: nie zmienia się zwycięskiej drużyny - przypuszcza Robert Chruściel, wójt gminy Ruja, dla której ta kadencja oznaczała wyraźne przyspieszenie z inwestycjami. Chruściel nie będzie miał 21 listopada rywala. Jest jedynym kandydatem na wójta.
Współpraca: ALKA

Co mówi ordynacja wyborcza

Ustawa z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta:
Art. 11. Ust. 3. Jeżeli (...) zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat wybory przeprowadza się, z tym że tego kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
Art 11. Ust. 4. W przypadku, gdy kandydat, o którym mowa w ust. 3, nie uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kandydat

juras543 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Panie Haniszewski niech pan nie robi wyborcom wody z mózgu że jak pan sam startuje na wójta że tak samo jak by pan miał kontrkandydata takie rzeczy to są dla wyborców debilstwem ze strony...rozwiń całość

Panie Haniszewski niech pan nie robi wyborcom wody z mózgu że jak pan sam startuje na wójta że tak samo jak by pan miał kontrkandydata takie rzeczy to są dla wyborców debilstwem ze strony ustawodawców i gminyzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wybory

Schlesier (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 83 / 87

Wiązów i Szczytna nie są gminami wiejskimi lecz miejsko-wiejskimi i tam wybiera się burmistrza.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo