Wrocław: Jest raport wojewody dolnośląskiego o powodzi

  Wrocław: Jest raport wojewody dolnośląskiego o powodzi

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Złą współpracę prezydenta Wrocławia z wojskiem w czasie akcji powodziowej w maju skrytykował wojewoda dolnośląski w ujawnionym wczoraj raporcie. Władze Wrocławia źle zarządzały oddanym im do dyspozycji oddziałem żołnierzy - wynika z treści dokumentu. Nie wyznaczono zadań, nie było nikogo, kto pokierowałby pracą wojska. Część żołnierzy pracowała, a duża grupa czekała na przydzielenie im pracy.
  Raport wprost o tym nie mówi, ale jest oczywiste, że chodzi o sytuację na wrocławskim Kozanowie. Kiedy woda przerwała tam wał przeciwpowodziowy, ściągnięte na miejsce wojsko kilka godzin czekało na decyzję, co ma robić.

  O tym, że na Kozanowie panował bałagan, nie było piasku, worków ani nikogo, kto pokierowałby akcją, mówił dziennikarzom jeszcze w maju szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego pułkownik Jerzy Panas.
  Zarzuty Panasa odrzuciły w maju władze Wrocławia. W czasie specjalnej sesji Rady Miejskiej prezydent Rafał Dutkiewicz powiedział nawet, że otrzymał specjalne przeprosiny od przełożonych pułkownika.
  Zdaniem wojewody podobne problemy to skutek braku lokalnych liderów akcji ratunkowej - ludzi przeszkolonych do kierowania działaniami. Takie osoby powinny być w każdej gminie. To jeden z wniosków opisanych w raporcie.

  - Przeanalizowaliśmy rozwój wydarzeń. Zostały wyciągnięte wnioski. W przyszłości taka sytuacja by się nie powtórzyła - komentuje Paweł Czuma z biura prasowego wrocławskiego magistratu.
  Przypomina też, że żaden specjalista nie spodziewał się wody na Kozanowie. Przekonuje też, że Wrocław wyszedł z majowej powodzi obronną ręką. Skala zniszczeń na Kozanowie była znikoma. Choćby w porównaniu z powodzą z 1997 roku.

  Powódź w maju i czerwcu zniszczyła albo uszkodziła 70 proc. przeciwpowodziowych umocnień na Dolnym Śląsku - twierdzi wojewoda Jurkowlaniec. - Ich odbudowa potrwa kilka lat. Wojewoda mówił też, że dla zapewnienia bezpieczeństwa Wrocławia najważniejsza jest ciągnąca się od lat budowa zbiornika w Raciborzu. Gdyby działał, fala powodziowa byłaby we Wrocławiu niższa o metr.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie?

   fhfhfg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gdzie ten k**** raport cwele?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama