Lubin: Radny zapewnia, że nigdy nie był TW

  Lubin: Radny zapewnia, że nigdy nie był TW

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Andrzej Górzyński, lubiński radny i kandydat do rady miejskiej z Komitetu Wyborczego Wyborców Robert Raczyński Lubin 2006 stanowczo zaprzeczył dziś, jakoby kiedykolwiek współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.
  To reakcja na dzisiejszy artykuł w "Gazecie Wrocławskiej". Napisaliśmy, że na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej przy nazwisku Górzyńskiego widniała informacja, że złożył oświadczenie, iż pracował, pełnił służbę i współpracował z organami bezpieczeństwa państwa. Radny tłumaczył, że to nieporozumienie.

  - Nigdy nie byłem i nie jestem żadnym TW - mówi Andrzej Górzyński. - Odnalazłem oświadczenie, jakie w kwietniu 2007 roku złożyłem w IPN.

  Dokument zawiera następującą treść: "Oświadczam, że nie pracowałem, nie pełniłem służby ani nie byłem świadomym i tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa."
  - Nie wiem, skąd się wzięła ta pomyłka - mówi Górzyński. - W kwietniu 2010 roku byłem przesłuchiwany przez prokuratora z IPN. Mówiłem, że nie współpracowałem. Dlaczego IPN przekazał komisji wyborczej inne oświadczenie? Nie wiem.

  Radny zapowiedział, że pojedzie do IPN w środę.
  - Będę drążył temat do wyjaśnienia. Muszę, przecież mam dzieci, wnuki - dodał Andrzej Górzyński. - Jeśli zostanę radnym, a sprawa nie wyjaśni się w ciągu pół roku, złożę mandat.

  Dziś na stronie PKW nie było już informacji o oświadczeniu ani przy nazwisku Andrzeja Górzyńskiego, ani przy nazwiskach Wiktora Błądka i Kazimierza Drozdy, którzy z listy SLD startują do rady powiatu. Obaj potwierdzają, że pracowali lub współpracowali z organami bezpieczeństwa państwa.
  - Byłem tajnym współpracownikiem, ale nie politycznym, tylko gospodarczym. Zrobiłem wiele dobrego dla Polski - mówi Błądek, były prezes KGHM.
  - Nie współpracowałem z SB, ale pracowałem do 2000 roku w policji - wyjaśnia Drozda.

  Zamiast informacji o oświadczeniach, na stronie PKW pojawiła się adnotacja, że treść części oświadczenia lustracyjnego kandydata stwierdzającego fakt jego pracy, służby, współpracy z organami bezpieczeństwa państwa, opublikowana będzie po podaniu do publicznej wiadomości obwieszczenia lokalnej komisji wyborczej.

  We wtorkowym artykule pisaliśmy o zniknięciu z cytowanego na stronie PKW oświadczenia słów: "świadomym i tajnym". - Zawiniło oprogramowanie - wyjaśnia Małgorzata Zając, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy. - Miejska komisja wyborcza w Lubinie nie ma nic wspólnego ze sprawą. W pierwszej wersji oświadczenia były publikowane według druków sprzed orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał je za niezgodne z konstytucją. W 2007 roku powstał wzór oświadczenia bez słów: "świadomym i tajnym".

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nikt w to nie watpił

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 23

   aby zostac TW trzeba było miec odpowiednie wykształcenie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama