Wrocław: W Leśnicy niszczeje pomnik ofiar I wojny (ZDJĘCIA)

  Wrocław: W Leśnicy niszczeje pomnik ofiar I wojny (ZDJĘCIA)

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pomnik stoi na rozwidleniu ulic Trzmielowickiej i Rubczaka
  1/4
  przejdź do galerii

  Pomnik stoi na rozwidleniu ulic Trzmielowickiej i Rubczaka
  ©fot. paweł relikowski

  Obelisk jest pobielony wapnem, z zatartymi literami gotyckimi, przybitą blaszką z napisem "PKP" i orłem bez korony. Stoi na rozwidleniu ulic Trzmielowickiej i Rubczaka w Leśnicy. Wygląda na zapomniany. Otaczający go mur znajduje się w takim stanie, że z tyłu widać wyłażące cegły. A za murem pełno śmieci.
  To pomnik Trudu Kolejarzy- Pionierów. Trudno na to wpaść nawet po wnikliwym obejrzeniu obelisku. Nie ma żadnego napisu, który by o tym informował. W bibliotece PKP też nie posiadają informacji na temat tego, kiedy pomnik został poświęcony kolejarzom.

  Tymczasem na stronie miłośników starego Wrocławia wroclaw.hydral.com można się przekonać, że obelisk został postawiony ofiarom I wojny światowej - niemieckim mieszkańcom Leśnicy. Niszczeje, bo nikt się do niego nie przyznaje. Z map PKP wynika, że działka należy do miasta. A magistrat zapewnia, że pomnik stoi na gruncie Skarbu Państwa, który PKP dostały w użytkowanie do... 2089 roku. Co na to kolejarze? - Zainteresujemy się tą sprawą - usłyszeliśmy ogólną deklarację Bartłomieja Sarny, rzecznika wrocławskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami.

  - Każdy tego typu obiekt ma właściciela - mówi Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejski konserwator zabytków. I tłumaczy, że od woli tego właściciela zależy, czy pomnik zostanie odnowiony. - Jeśli się zdecyduje, my możemy wtedy służyć pomocą merytoryczną - dodaje.

  Według Katarzyny Hawrylak-Brzezowskiej obelisk powinien jednak odzyskać charakter, w jakim został postawiony po I wojnie. - Ale to trudne sprawy, budzące emocje - zaznacza.

  Problemu z pamiątką po I wojnie światowej nie było w ogrodzie Ossolineum. Niedawno zamontowano tam niemiecką tablicę z nazwiskami uczniów i nauczycieli szkoły przy kościele św. Macieja, którzy zginęli podczas tej wojny. Wykopana została w trakcie urządzania ogrodu i jest częścią rzeźby, która leżała na strychu kościoła św. Macieja.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaka lesnica takie pomniki

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 78

   ale biedronka odmalowana tak ze razi w oczy dziwne ze nie konserwatora zabytków i architekta miejskiego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rada Osiedla

   leśniczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 99 / 71

   Pięknie działa Rada Osiedla, pięknie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w Leśnicy to młodzież niszczeje

   rych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 90 / 75


   i to w oczach!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama