Festiwal Forum Musicum

  Festiwal Forum Musicum

  Magdalena Talik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Forum Musicum to jedna z najważniejszych sierpniowych imprez muzyki poważnej we Wrocławiu.
  Jej szef, Jan Tomasz Adamus, sam specjalista w dziedzinie muzyki dawnej, zakochany w zabytkowych organach na całym Dolnym Śląsku ułożył program tak, by pobudzać do refleksji i zaskakiwać, bo niektórzy dopiero odkryją postać niemieckiego twórcy Thomasa Stolzera.

  W piątek w kościele uniwersyteckim posłuchamy canzon i sonat na 4 trąbki, kotły i organy. Przewaga liczebna trąbek nie jest przypadkowa. We Wrocławiu pod okiem Igora Cecocho kształci się wielu utalentowanych trębaczy. Będą mieli okazję posłuchać Friedemanna Immera, który w swoich nagraniach niejednokrotnie testował odrestaurowane dawne trąbki.
  Oprócz niego pojawią się Klaus Osterloh, Jaroslav Roucek i Thibaud Robinne na trąbkach barokowych, Frithjof Koch na kotłach i Mareile Schmidt przy organach.
  Program zainteresuje barokowych szperaczy osobliwości muzycznych, bo będzie i koncert na trąbki Michela Delalande'a i Baletto del granduca Jana Pieterszoona Sweelincka i utwory Frescobaldiego. Artyści będą grali m.in. z barokowej empory kościoła uniwersyteckiego, bo tak niegdyś występowali przed elitarną publicznością.

  Prawdziwą frajdą może być też koncert w środę 13 sierpnia w kościele św. Elżbiety. Zabrzmią tam bowiem utwory Thomasa Stolzera, jednego z najbardziej znaczących kompozytorów niemieckich szesnastego stulecia, który urodził się w Świdnicy. Dzieła Stolzera nieprzypadkowo zostaną wykonane właśnie w kościele garnizonowym. Syn pisarza miejskiego pracował w tej świątyni w latach 1519-1522. Zespół Cantores Minores Wratislavienses zaśpiewa m.in. psalmy i części z Missa duplex per totum annum Thomasa Stolzera.

  Początek obydwu koncertów o godzinie 20. Bilety kosztują 10 zł i 156 zł, do kupienia przed koncertem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama