KGHM: Górnicy są za strajkiem

  KGHM: Górnicy są za strajkiem

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  KGHM: Górnicy są za strajkiem

  ©Piotr Krzyżanowski

  Przy frekwencji przekraczającej 66 procent zakończyły się dwa związkowe referenda w kopalni miedzi Rudna. Górnicy chcą strajkować.
  KGHM: Górnicy są za strajkiem

  ©Piotr Krzyżanowski

  Jedno zorganizowała Solidarność, w związku z toczącym się od roku sporem zbiorowym z dyrekcją kopalni. Obawiając się skutków dalszej prywatyzacji Polskiej Miedzi, Solidarność żąda dla załogi 20-letnich gwarancji zatrudnienia, wpisania abonamentu medycznego do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz zaniechania naruszania praw i wolności związkowych. Załoga Rudnej poparła te postulaty.

  Z 4656 zatrudnionych, aż 3116 wrzuciło swój głos do urny, a 2964 (95,12 proc.
  głosujących) opowiedziało się za strajkiem. Równolegle w kopalni Rudna odbywało się drugie referendum, zorganizowane przez Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego. ZZPPM domaga się od zarządu KGHM podpisania pakietu pracowniczego, który wszedłby w życie w sytuacji utraty kontroli Skarbu Państwa nad lubińską spółką.

  Pakiet zawierałby m.in. 10-letnie gwarancje zatrudnienia dla całej załogi i zapis o corocznej waloryzacji płac co najmniej o poziom inflacji. W sporze zbiorowym była też mowa o wpisaniu abonamentu medycznego do ZUZP i automatyczne zawieranie umów na czas nieokreślony z osobami, które przepracowały w KGHM 3 miesiące. 95,7 proc. uczestników referendum jest gotowa w obronie tych postulatów wszcząć strajk w kopalni.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   neron13 odpi**** sie od górników!

   Amon Goth (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 42

   niech walczą o swoje-bo ich sprzedadzą jak stocznie i rozpieprzą wszystko bo tylko to potrafią!
   ich rządania są niczym w porównaniu z podwyżkami jakie sobie nadali Panowie Prezie- od 75 tysi na...rozwiń całość

   niech walczą o swoje-bo ich sprzedadzą jak stocznie i rozpieprzą wszystko bo tylko to potrafią!
   ich rządania są niczym w porównaniu z podwyżkami jakie sobie nadali Panowie Prezie- od 75 tysi na m-c za pierdzenie w fotelik z nadania klucza politycznego!
   co Ty wiesz o zwykłych górnikach?
   jak im tak zazdrościsz to sie zatrudnij jako górnik!
   zobaczysz jak jest słodko!
   dosyć oszołomstwa i skundleniadla takich wypowiedzi debilków co w życiu cięzko nie pracowali i wypowiadają się na takie tematy!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dość tego

   neron13 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 40

   Kiedyś mówiono o górniczej braci. Teraz chyba słuszniej będzie mówić o górniczej mafii. Co to w ogóle za podejście do negocjacji? "Albo dajecie tyle ile chcemy albo robimy strajk". I znowu będzie...rozwiń całość

   Kiedyś mówiono o górniczej braci. Teraz chyba słuszniej będzie mówić o górniczej mafii. Co to w ogóle za podejście do negocjacji? "Albo dajecie tyle ile chcemy albo robimy strajk". I znowu będzie jak zawsze: wielkie oburzenie, stwierdzenie, że podżegaczy pozwie się przed sąd, a za chwilę: podkulenie ogona, danie czego chcą i wycofanie sprawy z sądu. Psia kość, przestać bać się górniczych zadym! Co roku są jakieś wybory i co roku mamy w czymś im ustępować? Thacherowa tym weszła do historii, że zadymy rozpędziła, zadymiarzy posadziła, a rozbuchanych związkowców wywaliła na bruk i zamknęła kopalnie. Nasi "politycy" - wprost przeciwnie. Dzięki temu teraz Polacy jeżdżą do Wlk. Brytanii na zarobek a nie odwrotnie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama