Dziś Dzień Osób Jąkających Się

  Dziś Dzień Osób Jąkających Się

  Aleksandra Buba

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Choć dla tych, którzy nigdy nie zetknęli się z problemem jąkania się, może się ono wydawać zabawną przypadłością, w gruncie rzeczy jest to skomplikowane i bardzo uciążliwe schorzenie, nierzadko o podłożu nerwowym.
  Wrocławski odział Polskiego Związku Osób Jąkających działa już od 11 lat. Przez organizację przewinęło się w tym czasie ponad 80 osób, a na spotkania regularnie przychodzi ich około 12.
  |
  Takie organizacje są osobom jąkającym się bardzo potrzebne, bo nierzadko ludzie ci są pozostawieni ze swoim problemem samym sobie.
  - Dzieci są otoczone opieka pedagogiczną i logopedyczną w szkole, natomiast dorośli maja o wiele trudniej, dlatego w większych miastach Polski osoby jąkające się spotykają się i wzajemnie
  wspierają - wyjaśnia Marek Dubiński, prezes i założyciel wrocławskiego oddziału.

  Na takich spotkaniach można m.in. poćwiczyć pod okiem logopedy, uzyskać pomoc w uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności, a przede wszystkim znaleźć psychologiczne wsparcie.

  Bo problem jąkania się często wiąże się z wykluczeniem społecznym. Żeby przezwyciężyć problem,
  potrzeba wielu lat terapii logopedycznej, ale osobom jąkającym się, bardzo pomaga też aktywność.
  - Najlepsza terapią było dla mnie założenie wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Osób Jąkających się - wyznaje Marek Dubiński. - Żeby wszystko załatwić musiałem rozmawiać wieloma osobami, także telefonicznie, więc byłem zmuszony przezwyciężyć trudności w mówieniu i udało mi się - dodaje.

  Panuje stereotyp, że osoby jąkające się są skazane na proste zawody, w których nie musiałby zbytnio się udzielać, tymczasem Marek Dubiński sam pracuje na Politechnice Wrocławskiej w Bibliotece Głównej i OINT.

  A najlepszymi przykładami osób, które mimo problemu jąkania się osiągnęły olbrzymie sukcesy są w Polsce Adam Michnik i Jerzy Owsiak.

  Następne spotkanie wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Osób Jąkających się odbędzie się
  9 listopada w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (Rynek 589).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama