Górnicy gotowi na Barbórkę

  Górnicy gotowi na Barbórkę

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W grudniu w zagłębiu miedziowym odbywa się co roku kilkadziesiąt górniczych karczm

  W grudniu w zagłębiu miedziowym odbywa się co roku kilkadziesiąt górniczych karczm ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  KGHM zamówił ponad 15 tysięcy litrów piwa. Barbórkowe imprezy zaczną się już w listopadzie
  W grudniu w zagłębiu miedziowym odbywa się co roku kilkadziesiąt górniczych karczm

  W grudniu w zagłębiu miedziowym odbywa się co roku kilkadziesiąt górniczych karczm ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Górnicy z Polskiej Miedzi preferują Tyskie. To ono będzie złocić się w kuflach podczas 10 oficjalnych karczm piwnych w cechowni kopalni Rudna oraz halach w Głogowie, Lubinie i Rudnej. Na potrzeby biesiadników zamówiono już 15,4 tysięcy litrów tego napoju, czyli ponad 300 pięćdziesięciolitrowych beczek. Na wszelki wypadek - gdyby górniczej braci nie dopisało pragnienie - poszukując dostawcy KGHM zastrzegł, że zapłaci tylko za skonsumowaną ilość. Nieotwarte beczki nie będą doliczane do rachunku.

  Do piwa Polska Miedź zażyczyła sobie golonkę. Obowiązkowo ma się znaleźć w menu Centralnej Karczmy Piwnej w Hali Sportowej w Głogowie, gdzie 3 grudnia będzie świętować Barbórkę pół tysiąca pracowników KGHM i zaproszonych gości. Golonkę będą też serwować dzień później podczas zakładowej karczmy dla 600 górników ZG Rudna.

  Wódka pojawi się w symbolicznych ilościach: na każdą z powyższych imprez ma być sprowadzonych po 15 butelek czystej (Smirnoff, Wyborowa, Jan III Sobieski lub Bols).

  Ponieważ tradycja wzbrania kobietom wstępu na karczmy piwne, od firmy cateringowej przygotowującej górnicze spotkania KGHM zażądał w przetargu "obsługi płci męskiej do roznoszenia piwa w dzbanach miedzianych o pojemności około 15 litrów".

  Na potrzeby biesiadników zamówiono ponad 300 beczek piwaObchody Barbórki rozpoczną się już 30 listopada. Na ten dzień zaplanowano spotkanie z jubilatami w Hali Sportowej w Głogowie oraz wręczenie inżynierskich stopni górniczych (posiłki w formie stołów szewdzkich, napoje zimne i gorące, wódka czysta Smirnoff, Wyborowa, Jan III Sobieski lub Bols).
  Dzień później w tym samym miejscu 300 osób będzie uczestniczyć w ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz honorowych szpad górniczych.

  Uroczysta Akademia Barbórkowa odbędzie się 3 grudnia w sali im. Jana Wyżykowskiego w Zarządzie KGHM. Dla 200 gości zamówiono po lampce wina.

  8 grudnia do Sali Solnej przy szybie w Kazimierzowie zaproszone zostaną matki posiadające 3 lub więcej synów górników. Tu także, prócz zimnych i gorących napojów oraz posiłku, serwowane będzie wino gronowe.

  Około 200 pracowników KGHM, którzy w okresie od grudnia 2009 do listopada 2010 odeszli na emeryturę, może spodziewać się zaproszenia na spotkanie 7 grudnia.

  W okresie Barbórki w KGHM organizowanych jest kilkadziesiąt karczm piwnych. Poza centralną i zakładowymi, także oddziałowe, rejonowe, karczmy związków zawodowych, klubów honorowych dawców krwi, chóru i orkiestr górniczych, emerytów i rencistów. Uczestniczy w nich łącznie kilkanaście tysięcy osób.

  Miedziowy rekord na Barbórkę?
  Jeśli utrzyma się obecna tendencja na Londyńskiej Giełdzie Metali, w okolicach Barbórki górnicy z KGHM będą mieć dodatkowy powód do świętowania.

  Za tonę miedzi płacono wczoraj aż 8,3 tys. dolarów. Aż trudno uwierzyć, że w grudniu 2008 roku miedź kosztowała poniżej 3 tys. dolarów za tonę, a zarząd Polskiej Miedzi szykował się na kryzys. Od tego czasu cena miedzi systematycznie pnie się w górę w takim tempie, że na przełomie listopada i grudnia może pobić rekord wszech czasów.


  Za co górnicy zagłębia miedziowego powinni wznieść toast w swoje święto? Podyskutuj na forum

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciężko leczyć głupotę

   miner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 33

   oczywiście że mają "zakupowane" z budżetu państwa. państwo dopłaca do wydobycia, finansuje karczmy górnikom, płaci piłkarzom zagłębia itd.

   brakuje tylko pieniędzy na leczenie. takich lolków.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   lolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 9

   czy oni mają to zakupowane z ZFSS czy z innego funduszu ??np budżetu państwa (jeszcze jest udziałowcem)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama