Zachowek - jako ochrona praw majątkowych najbliższych

  Zachowek - jako ochrona praw majątkowych najbliższych

  Marcin Zatorski

  Aktualizacja:

  Krąg osób uprawnionych do zachowku
  Marcin Zatorski

  Marcin Zatorski

  Podczas środowych dyżurów telefonicznych organizowanych przez redakcję Gazety Wrocławskiej, tematem numer jeden jest zazwyczaj zachowek.

  Swoim majątkiem możemy za życia rozporządzać co do zasady swobodnie (m.in. w postaci darowizny) jak i na wypadek śmierci (testamentem). Jednak ta swoboda ma pewne ograniczenia ustawowe, na przykład w postaci instytucji zachowku.

  Celem zachowku jest ochrona interesów majątkowych najbliższych członków rodziny poprzez zapewnienie im, niezależnie od woli spadkodawcy, a nawet wbrew jego woli, roszczenia pieniężnego odpowiadającego określonemu ułamkowi wartości udziału w spadku, który by im przypadł przy dziedziczeniu ustawowym (1/2 lub 2/3 udziału).


  Na podstawie art. 991 § 1 K.c. uprawnionymi do zachowku są: zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy "byliby powołani do spadku z ustawy". Do kręgu osób uprawnionych do zachowku należą także przysposobieni i ich zstępni, a także przysposabiający.

  W każdym jednak przypadku należy dokonać oceny, która z tych osób byłaby powołana do spadku z ustawy, bowiem prawa do zachowku zostają pozbawione osoby, które ustawa nakazuje traktować tak jakby nie dożyły chwili otwarcia spadku:

  - zrzekły się dziedziczenia po zmarłym (art. 1049 § 2 K.c.),
  - odrzuciły spadek (art. 1020 K.c.),
  - zostały uznane za niegodne dziedziczenia (art. 928 § 2 k.c.),
  - wyłączone od dziedziczenia orzeczeniem sądu (art. 940 i 9351 K.c.)
  - wydziedziczone (art. 1008 K.c.).

  Zapraszam na dzisiejszy telefoniczny dyżur prawny.

  MZ

  prawnik-radzi@kancelariazatorski.pl  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama