Ochroniarze i kamery odstręczają złodziei

  Ochroniarze i kamery odstręczają złodziei

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ochroniarze i kamery odstręczają złodziei

  ©Tomasz Hołod/Polskapresse

  Straty sieci handlowych spowodowane kradzieżami sięgnęły w ostatnim roku astronomicznej kwoty 87,5 mld euro - wynika z najnowszego, IV Światowego Raportu o Kradzieżach w Handlu Detalicznym przygotowanego przez firmę Centre for Retail Research na podstawie badań w 42 krajach.
  Ochroniarze i kamery odstręczają złodziei

  ©Tomasz Hołod/Polskapresse

  Oznacza to, że złodzieje wynieśli ze sklepów na całym świecie towary o wartości ponad trzy razy większej niż wynosi roczny PKB Litwy (26,8 mld euro). Przeciętna europejska rodzina, robiąc w sklepach zakupy, zapłaciła za złodziei ok. 145 euro więcej. Na szczęście jest lepiej niż rok temu - w porównaniu z 2009 r. poziom kradzieży w sklepach spadł o 5,6 proc., a w Europie o 4,4 proc. Obecnie przeciętny sklep traci na działalności złodziei 1,36 proc. swoich obrotów, rok wcześniej tracił 1,44 proc.
  Za 48 proc. kradzieży sklepowych w Europie odpowiadają klienci. W USA za 28 proc., tam kradnie personel

  Zdaniem autorów badania poprawę sytuacji można łatwo wytłumaczyć: w ostatnim okresie detaliści aż o 9,3 proc. zwiększyli wydatki na walkę z nieuczciwymi klientami i pracownikami. Coraz bardziej niepozorne elektroniczne metki zabezpieczające, kamery mniej lub bardziej ostentacyjnie obserwujące klientów, bramki antykradzieżowe, ochroniarze przy wyjściach, pracownicy przebrani za klientów obserwujący podejrzanych osobników - to codzienność sieci handlowych również w Polsce. Na przykład w sieci Media Markt w jednym sklepie zauważyć można kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kamer, które monitorują każdy metr kwadratowy sklepu. Kamery obserwujące klientów pojawiają się nawet w małych osiedlowych sklepach.

  - Z badań wynika, że co trzecia sieć detaliczna zainstalowała w ostatnim roku nowe urządzenia lub oprogramowanie wspomagające systemy antykradzieżowe. Cześć detalistów wprowadziła przy rekrutacji bardziej surowe wymagania, w tym również sprawdzanie kryminalnej przeszłości ubiegających się o pracę - mówi Jacek Kauch z firmy Checkpoint Systems, która dostarcza sieciom systemów zapobiegającym kradzieżom. Gdzie kradną najbardziej? Najgorzej wypadają Indie, Brazylia, Maroko, Meksyk i Rosja. Polska znajduje się na 20. miejscu na świecie i na 15. w Europie.

  Kto kradnie? Najczęściej klienci (kradzieże przez nich dokonywane stanowią 42,4 proc. strat). Ale w niektórych krajach bardziej istotnym problemem są oszustwa dokonywane przez personel sklepowy (35 proc.). Pracownicy są solą w oku zarządzających sieciami handlowymi w Ameryce - tam nawet ok. 44 proc. kradzieży dokonywanych jest przez zatrudnionych w sklepie. Zdecydowanie najbardziej uczciwi są pracownicy w Azji Wschodniej. Mniejszym problemem są pomyłki pracowników oraz nieuczciwość dostawców.
  Z badań wynika, że Polacy należą do najbardziej uczciwych klientów sieci handlowych w Europie.

  Odpowiadają za 42,2 proc. strat sieci handlowych. To trzeci wynik na kontynencie, po Słowacji i Rosji. Ale w zeszłorocznym zestawieniu Polska zajmowała pozycję numer 1, jeśli chodzi o uczciwość klientów. Wyniki badań potwierdzają przedstawiciele sieci handlowych. - Na tle 15 innych krajów, w którym działają markety naszych sieci, Polska wypada zdecydowanie korzystnie - mówi Wioletta Batóg, rzecznik prasowy Media Markt. - Rośnie świadomość, że ochrona działa sprawnie, odstręczają od kradzieży też coraz bardziej trudne do sforsowania przez złodziei systemy zabezpieczające - mówi Wioletta Batóg.

  Statystycznie najczęściej obiektem działań złodziei są sklepy z materiałami budowlanymi, sklepy odzieżowe i apteki samoobsługowe. Łupem pada najczęściej markowa odzież i niewielkie przedmioty o stosunkowo dużej wartości, zwłaszcza znanych marek: żyletki, golarki, perfumy, kremy, elektroniczne gadżety i smartphone'y.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama