Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski pałac siedzibą biura przedstawicieli Unii Europejskiej

Jarosław Garbacz
W pałacu Spaetgena mieści się dziś m.in. Muzeum Miejskie
W pałacu Spaetgena mieści się dziś m.in. Muzeum Miejskie Paweł Relikowski
W poniedziałek do Wrocławia przyjedzie siedmioosobowa delegacja przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Podczas trzydniowej wizyty urzędnicy z Brukseli spotkają się z władzami miasta i obejrzą kilkanaście budynków. Spośród nich wybiorą tymczasową siedzibę Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i reprezentacji Komisji Europejskiej.

Jest już bowiem przesądzone, że na stałe urzędnicy będą pracować w pałacu Spaetgena przy ul. Kazimierza Wielkiego (w którym mieści się dziś m.in. Muzeum Miejskie Wrocławia) lub pałacu Ballestremów przy ul. Włodkowica. Właśnie te dwie lokalizacje docelowe miasto zaproponuje unijnym urzędnikom. - Ale przystosowanie siedziby na biura wymaga czasu. Dlatego najpierw unijni urzędnicy wprowadzą się do siedziby tymczasowej - tłumaczy Agnieszka Jaszkowska z ratusza.

Biuro Informacyjne PE rozpocznie działalność na przełomie maja lub czerwca 2011 r. - przed objęciem w lipcu przez Polskę na pół roku przewodnictwa w Unii Europejskiej. Gdzie we Wrocławiu będzie tymczasowa unijna siedziba? - Do końca tygodnia zbieramy informacje na temat lokali i przyjmujemy oferty komercyjne - wyjaśnia Agnieszka Jaszkowska.

Liczą się m.in. metraż, samodzielność przestrzeni biurowych, dostęp do ulicy oraz parking. Wynajęcie lokalu w centrum Wrocławia to koszt minimum 80 zł/mkw. miesięcznie. Ale trudno teraz powiedzieć, jaka powierzchnia będzie wynajęta. - Taka placówka ma spełniać wiele wymagań i musi być dostosowana dla około 20 osób, które będą w niej pracować - dodaje Agnieszka Jędrusyna z biura wrocławskiej europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg.

Do zadań pracowników Unii we Wrocławiu będzie należeć m.in. informowanie o działaniach polskich europosłów i wspieranie integracji z UE. Biuro ma także współpracować z mediami, polskim parlamentem i władzami regionu. Wrocław jako drugie miasto w Polsce, po Warszawie, będzie miał siedzibę biur PE i KE. Zajmują one w stolicy kilkanaście pomieszczeń piętra budynku przy ul. Jasnej. Na parterze mieści się zaś punkt informacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska