Wrocław: "Pociąg do nieba" wyjechał z pl. Strzegomskiego...

  Wrocław: "Pociąg do nieba" wyjechał z pl. Strzegomskiego (NOWE ZDJĘCIA)

  MW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: "Pociąg do nieba" wyjechał z pl. Strzegomskiego (NOWE ZDJĘCIA)
  1/27
  przejdź do galerii

  ©Fot. Paweł Relikowski

  Dziś o godz. 12 na pl. Strzegomskim we Wrocławiu miała swoją inaugurację instalacja Andrzeja Jarodzkiego "Pociąg do nieba".
  Najpierw autor instalacji rozbił butelkę szampana o zabytkową lokomotywę. Potem była buchająca para przy dźwiękach muzyki opracowanej przez saksofonistę Piotra Barona. Po "chrzcie bojowym" rzeźby odezwały się gwizdy i brawa. Kilkudziesięciu wrocławian przyglądało się o godz. 12 uroczystej inauguracji obiektu na pl. Strzegomskim.

  - Spełniłem swoje marzenie po 18 latach. Teraz czas na instalację na Saharze - uśmiechał się Jarodzki.
  Zabytkowy parowóz, postawiony pionowo i lekko przechylony, ma 68 lat. Firma Archicom, za pół miliona złotych, z pomocą sponsorów, sfinansowała odrestaurowanie lokomotywy i zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Teraz jest tam trawa i wysypane żwirem ścieżki.

  - W Polsce jest tylko 50 takich lokomotyw. Nasza będzie przypominać o przemysłowej historii miasta. Przecież niedaleko placu mieściła się fabryka wagonów Pafawag - mówił dr Piotr Gerber, założyciel Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, skąd przyjechał do nas parowóz.

  Lokomotywa każdej nocy będzie świecić dzięki zamontowanym w niej reflektorom. Archicom przekazał ją miastu. - Najpóźniej do końca przyszłego roku pojawi się obok tego obiektu więcej zieleni. Zostaną też ustawione ławki - zadeklarowała Beata Urbanowicz, plastyk miejski.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pseudo artstyczna wizja miernego artysty

   MK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 34

   Firma Archicom jest tu winna zniszczenia zabytkowego parowozu Ty2-1035, który nie jest atrapą ani kopią tylko lokomotywą wyprodukowaną w 1944 roku w Niemczech w Berlinie. Jak widać, na zdjęciach...rozwiń całość

   Firma Archicom jest tu winna zniszczenia zabytkowego parowozu Ty2-1035, który nie jest atrapą ani kopią tylko lokomotywą wyprodukowaną w 1944 roku w Niemczech w Berlinie. Jak widać, na zdjęciach zniszczono część kotła parowozu, oraz ostoję. Wypruto ważniejsze elementy kotła, które poszły na złom. Jarodzki twierdzi, że parowóz to zabytek a potraktował jak "kupę złomu". Czapka z głowy mu by nie spadła, jak by wykonał replikę. Archicom i artysta chwali się, że parowóz został poddany renowacji. Jest to jakieś nieporozumienie. To co zrobili ci ludzie powinni ponieść konsekwencje karne. Przeprowadzona renowacja nie ma nic wspólnego z prawdziwą renowacją jaką powinno się przeprowadzić na tego typu zabytkowych lokomotywach. Na dokładkę nie potrafiono odtworzyć układu napędowego, budki czy odtworzyć otuliny kotła. Jednym słowem maszyna została wybebeszona i nabita na pal... za 600 tyś. Za taka kasę to ja bym mógł przynajmniej jeden parowóz do jazdy odpalić i to nawet ten wrak jak określa go główny spec Arcicomu od zabytków dr. Miron Urbaniak. Szkoda, że Wrocławski Magistrat wydał ok 20 tyś zł na coś co za kilka lat zniknie bo przez pl. Strzegomski. Zagadką nie wyjaśnioną do tej pory i owianą urzędniczą tajemnicą jest czyją własnością są grunty pod tym pomnikiem. Plotka niesie, że te grunty są własnością Archicomu.

   Ponad to współwinny jest też p. Piotr Gerber, który jest dyrektorem prywatnego muzeum, na którego terenie dokonano demontażu wielu części z tego parowozu. Po zapytaniu pracowników muzeum, gdzie są te części twierdzą że zostały zdeponowane i skatalogowane. Tylko... nikt ich nie widział... tak samo jak zniknął tender od tego parowozu...

   O tym kto co i jak namieszał można poczytać na stronach
   http://www.pociag-do-nieba.pl/
   http://www.pociagdonieba.pl/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama