Urzędnicy z Ząbkowic Śląskich dostają listy z pogróżkami

  Urzędnicy z Ząbkowic Śląskich dostają listy z pogróżkami

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Krzysztof Kotowicz, burmistrz Ząbkowic Śląskich, od trzech miesięcy dostaje kartki pocztowe. Przychodzą na adres urzędu. Nie są to jednak pozdrowienia z wakacji, lecz żądania, by jak najszybciej zrezygnował ze stanowiska.
  - Nie ukrywam, że odbieram to jako groźby, dlatego sprawę zgłosiłem na policję. Mam jednak świadomość, że autora trudno będzie znaleźć - mówi Kotowicz.
  Burmistrz nie chce cytować treści korespondencji, bo, jak mówi, są tam niemal same wulgaryzmy. Autor za każdym razem zwraca się do samorządowca per "klerykale".
  - Widać komuś nie na rękę są moje rządy. Tak bardzo, że robi wszystko, by mi je uprzykrzać - dodaje burmistrz.

  Kartki z pogróżkami to nie wszystko. Zdarzają się też głuche telefony. Anonimowy przeciwnik burmistrza wysyła też mejle i esemesy. Natomiast na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawiały się plakaty o treści: "Burmistrzu, kiedy przestaniesz bić swoją żonę?".
  - To bardzo przykre, że ktoś wciąga w to wszystko moją szczęśliwą rodzinę - mówi samorządowiec.
  Twierdzi, że za całą akcją może stać kilka osób.
  - Podejrzewam, że postanowili sprawdzić, ile jestem w stanie wytrzymać - komentuje Kotowicz.

  Okazuje się, że nie tylko on padł ofiarą anonimowych szantażystów.
  W pobliskim Kamieńcu Ząbkowickim samorządowcy również dostają telefony i listy z groźbami. Tam jednak szantażyści posunęli się jeszcze dalej. Ktoś proponował, że zapłaci wynajętym bandziorom 20 tys. zł za pobicie Dominika Krekora, miejscowego radnego.
  - Spotkałem tych ludzi pod moim blokiem. Mówili, że czekają na mnie, bo ktoś im zapłacił 10 tys. zł za umieszczenie mnie w szpitalu, a kolejne 10 tys. zł dostaną po załatwieniu roboty - opowiadał na ostatniej sesji zbulwersowany samorządowiec.
  Wyjaśnił, że zrezygnowali z wykonania zlecenia.
  - Na odchodne zasugerowali, że gdy wieczorem ktoś zadzwoni do domu, to niech odbierze żona i powie, że jestem w szpitalu - twierdzi Krekor.

  Strachu najadła się też jego koleżanka z rady (kobieta chce pozostać anonimowa). Dostała esemesa, że jeśli nie zrezygnuje z pełnienia funkcji, to z dymem pójdzie jej mieszkanie.
  Postępowania w sprawach anonimowych gróźb prowadziła ząbkowicka policja. W tym roku było ich już pięć. Większość została jednak umorzona.
  Psycholog Anna Marczyń-ska uspokaja, że takie anonimowe groźby najczęściej nie są realizowane.
  - Jeśli jednak groźby się powtarzają, a my czujemy się zagrożeni, to powinniśmy zgłosić sprawę policji - mówi Marczyńska. Zaraz jednak dodaje: - Nie dajmy się jednak zwariować. Anonimowość daje poczucie władzy, więc ludzie często bawią się w tak okrutny sposób kosztem osób publicznych.
  Faktycznie, w maju policjanci w Legnicy zatrzymali mężczyznę, który groził śmiercią radnemu z Lubina. Zaś w Świebodzicach, podczas kampanii wyborczej, ktoś próbował wystraszyć jedną z kandydatek, rozklejając na mieście jej nekrologi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama