Jan Miodek: O Prochowicach, Krapkowicach i Kudowie - jak...

  Jan Miodek: O Prochowicach, Krapkowicach i Kudowie - jak zmieniały się nazwy miejscowości

  Jan Miodek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jan Miodek: O Prochowicach, Krapkowicach i Kudowie - jak zmieniały się nazwy miejscowości

  ©Tomasz Hołod

  Kiedy przed paroma tygodniami odwiedziłem Prochowice, zacząłem spotkanie z ich mieszkańcami od przypomnienia ważnego szczegółu historycznojęzykowego: ten leżący między Środą Śląską a Legnicą gród to dawne Parchowice, urobione od prymarnej formy osobowej Parchowicy - "potomkowie Parcha" (Parchouici - najstarszy zapis z roku 1217).
  Jan Miodek: O Prochowicach, Krapkowicach i Kudowie - jak zmieniały się nazwy miejscowości

  ©Tomasz Hołod

  Przezwiskowa nazwa osobowa Parch nawiązuje, oczywiście, do wyrazu pospolitego parch - "choroba skóry", "objaw tej choroby". W Bulli gnieźnieńskiej z roku 1136 znajdujemy imię Parchyna, też od tej podstawy słowotwórczej utworzone. Od Parcha wywiedzione są i takie nazwy miejscowe, jak Parchów, Parchowo czy Parchocin.

  Pierwotne brzmienie Parchowice było tak silnie ugruntowane, że jej niemieckim substytutem morfologicznym stała się postać Parchwitz.
  Dopiero w roku 1945 Komisja Urzędu Rady Ministrów ustaliła obowiązującą oficjalną nazwę Prochowice, kierującą współczesną motywację słowotwórczą ku rzeczownikowi proch. Motywację, jak zobaczyliśmy, historycznie zupełnie fałszywą.

  Urzędowe przekształcenie Parchowic w Prochowice przypomina w znacznym stopniu mechanizm poczynań wielu mieszkańców górnośląskich Pyskowic, którzy - przywołując dawne zapisy z "i" - usiłują przekonać wszystkich, że bardziej uzasadnione byłyby Piskowice, kojarzące się z piskiem (słuchałem tych wywodów w czasie niedawnej wizyty w tym mieście).

  Nie mają racji! Nazwa ich miasta na pewno pochodzi od nazwy osobowej Pysk (Pyzkuwicz 1313), też potwierdzonej w Bulli gnieźnieńskiej zapisem Pischino, czyli Pyszczyno - dziś Pyszczyn koło Gniezna (typowa nazwa dzierżawcza urobiona od Pyska). Wymienne traktowanie "i" oraz "y" to jedna z najbardziej typowych cech w dziejach polskiej grafii, trwająca przez wieki. To ona spowodowała np., że w XIX wieku uzasadniony etymologicznie, pierwotny Zbygniew - "taki, który (po-, wy-) zbył się gniewu" - z "y" obecnym w pochodnych formach Zbych, Zbyś, Zbysio, Zbyszek, Zbyszko - został przywołany we wtórnej postaci Zbigniew, dziś obowiązującej.

  Przywołana wyżej Komisja Urzędu Rady Ministrów zdecydowała się natomiast na utrzymanie nagłosowego "k" w Kudowie. Pierwotna nazwa tego znanego sudeckiego uzdrowiska to Chudoba - od wyrazu pospolitego chudoba (od przymiotnika chudy) - etymologicznie znacząca tyle, co "uboga, skromna osada". W roku 1945 postanowiono nie wracać do tego pierwotnego, słowiańskiego brzmienia, mogącego wywoływać negatywne skojarzenia. Zostawiono postać z "k" i "w" - taką, do jakiej substytuowali Chudobę Niemcy.

  Nagłosowe "k" pozostawiono też w Krapkowicach - nazwie miasta na Opolszczyźnie (niem. Krapkowitz). Kiedyś były to Chrapkowice (Crapkowitz, Crapicz 1294), prymarni Chrapkowicy - "potomkowie Chrapka" (przezwiskowa nazwa osobowa od chrapać). Może więc i w tym wypadku dał o sobie znać mechanizm zatarcia motywacji słowotwórczej grożącej swoiście niekorzystnymi znaczeniowo skojarzeniami?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama