Co łączy Zielińskiego, Hołowczyca, Latę, Lipca, Kliczkę czy...

  Co łączy Zielińskiego, Hołowczyca, Latę, Lipca, Kliczkę czy Romario?

  Paweł Pluta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Co łączy Macieja Zielińskiego, Krzysztofa Hołowczyca, Grzegorza Latę, Tomasza Lipca, Witalija Kliczkę czy Romario? Oczywiście kariera sportowa. Jednak nie tylko. Wszyscy oni zaangażowali się w politykę, próbując swych sił w wyborach, piastując różne stanowiska. Były piłkarz AC Milan George Weah kandydował nawet na prezydenta Liberii. O sportowcach politykach, których wciąż przybywa - pisze Paweł Pluta.
  Radny Maciej Zieliński będzie ponownie kandydował w jesiennych wyborach

  Radny Maciej Zieliński będzie ponownie kandydował w jesiennych wyborach ©Janusz Wójtowicz

  Kiedy święcą triumfy na sportowych arenach, stają się sławni. Potem tę sławę i zarobione pieniądze wykorzystują w najróżniejszy sposób. Jedni, jak np. Wojciech Fibak, handlują nieruchomościami czy obrazami. Inni, jak np. Kazimierz Deyna, tracą majątek, przegrywają z alkoholem, a ich życie kończy często tragiczna śmierć. W końcu są też tacy sportowcy, którzy już po zakończeniu kariery nadal chcą rywalizować. Tylko że tym razem nie chodzi im o tytuły i medale, ale o fotele: radnego, posła czy prezydenta.

  W 2006 roku do Rady Miejskiej Wrocławia z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany Maciej Zieliński. Urodzony w Wałbrzychu, legendarny gracz koszykarskiego Śląska jest przewodniczącym Komisji Sportu i Rekreacji.


  - Przyznaję, że świat sportu jest zupełnie inny niż świat polityki. Jednak sport kreuje siłę charakteru i dzięki temu wiem, że czasami trzeba przegrać, żeby wygrać. Sport uczy też umiejętności gry zespołowej, a to też ważna sprawa w radzie miejskiej - mówi Maciej Zieliński, który za swój największy sukces jako radnego uznaje powstanie we Wrocławiu wielu boisk ze sztuczną nawierzchnią.
  Pytany o to, czego nie udało mu się zrobić, odpowiada: - W gorączce związanej z Euro 2012 w mieście zapomniano o innych dyscyplinach, z których Wrocław słynął. Wiem, że musimy mieć w mieście silną drużynę piłkarską i to popieram, ale przecież na mistrzostwach Europy świat się nie kończy - dodaje Maciej Zieliński i w związku z tym 21 listopada zamierza ubiegać się o reelekcję.

  W trakcie tegorocznych wyborów samorządowych wśród kandydatów znajdziemy więcej nazwisk znanych sportowców, bo znane twarze (także aktorzy czy satyrycy) działają jak magnes na wyborców. - Mają za zadanie wzbudzić sympatię do ugrupowania, które reprezentują. A przy tym często są wygodni, bo nie sprawiają kłopotów - mówi Wiesław Gałązka, specjalista od marketingu politycznego. O jakie kłopoty chodzi? Nie przenoszą się do innych partii i niekiedy głosują tak jak potrzeba, ponieważ nie bardzo się orientują w omawianej materii.

  Na listach KW Wyborców Rafała Dutkiewicza do Rady Miejskiej startują m.in.: Janusz Sybis (były legendarny piłkarz Śląska Wrocław), Maciej Zegan (zawodowy bokser, mistrz Europy federacji WBO) i Renata Mauer-Różańska (dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie). Natomiast do sejmiku dolnośląskiego kandyduje Józef Tracz, wicemistrz olimpijski w zapasach w stylu klasycznym.
  Wszyscy kandydaci zapewniają, że będą ciężko pracować, by rozwijać sportowego ducha wśród wrocławian. Renata Mauer-Różańska chciałaby skupić się na sporcie i zdrowiu. Śmieje się, że każdemu poleciłaby do trenowania strzelectwo, bo wbrew pozorom trzeba ćwiczyć wiele dyscyplin, żeby je uprawiać. Choćby biegi.

  Janusz Sybis chciałby rozbudować bazę sportową i rekreacyjną, np. hale i boiska - tak by młodzi ludzie, uprawiając sport, rozsławiali Wrocław, Dolny Śląsk i Polskę. Nie ukrywa, że najlepiej, by osiągali sukcesy, grając w piłkę nożną.

  Józef Tracz także uważa, że jest dużo do zrobienia w upowszechnianiu sportu i rekreacji oraz rozbudowie bazy. Bo przecież warto inwestować w sport powszechny. Czy jako radni będą skuteczni? Trudno dziś powiedzieć. Przekonamy się za cztery lata. Oby byli lepsi od innych sportowców polityków, których kadencje przeminęły bez głośnego echa.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama