Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwiaździste i wolne

Radosław Ratajszczak
Życie w zoo to ratunek dla wielu gatunków żółwi
Życie w zoo to ratunek dla wielu gatunków żółwi Janusz Wójtowicz
Żółwie promieniste żyją na Madagaskarze, gwiaździste upodobały sobie niektóre obszary Azji. Choć dzielą je tysiące kilometrów, te powolne zwierzęta są bardzo podobne.

Górną część ich pancerza - karapaks - zdobi wzorek przypominający promienie. Od środka każdej łuski na zewnątrz rozchodzą się jasne kreseczki. To żółwie piękne, ale i trudne w utrzymaniu, dlatego ich hodowla to dla nas prawdziwe wyzwanie.

Żółte promieniste z Madagaskaru zamieszkują sawanny i raczej nie zapuszczają się w dżunglę. Niegdyś znaleziono kilka sztuk w Wietnamie, jednak okazało się, że to to pojedyncze okazy przewiezione przez francuskich kolonizatorów. Wśród suchych traw pancerz żółwia promienistego to doskonały kamuflaż - wygląda jak cień kęp traw i światło słońca.

Niestety, Europejczycy szybko poświęcili sawanny na pastwiska dla kóz i owiec, dlatego populacja żółwi promienistych drastycznie spadła. Sytuacji nie poprawiał fakt, że powolne zwierzęta to łatwy cel dla kłusowników. Są zabijane dla smacznego mięsa i pięknego pancerza. Ich karapaksy wykorzystywano nawet jako abażury luksusowych lamp! Z wiekiem promienie na pancerzu bledną, dlatego wyłapuje się głównie młode żółwie. A jeśli nie staną się łupem kłusownika, mogą przeżyć nawet sto lat!
Dziś ten gatunek jest w Czerwonej Księdze jako zagrożony wytępieniem, nie można nim handlować. Tym bardziej cieszy nas, że w naszym zoo żyją trzy żółwie promieniste.

Inna cenna rzadkość to żółwie gwiaździste indyjskie. Gatunek zamieszkuje Sri Lankę i południe Indii. Tak jak żółw promienisty, i ten cieszył się zainteresowaniem kolekcjonerów. Jest jednak niezwykle trudny w hodowli - mnoży się sporadycznie, wymaga bardzo specyficznych warunków. Latem wymaga wysokiej temperatury, zimą trzeba ją znacznie obniżyć. Tak jak inne żółwie lądowe, gwiaździsty indyjski żywi się głównie roślinnością. Podawanie żółwiom sałaty i innych wilgotnych warzyw nie jest jednak dobrym pomysłem, ponieważ w naturze żywią się głównie suchym pokarmem. Zostaje dla nich to, czym pogardzą szybsze zwierzęta.

Kolejny gatunek żółwia z tym samym rysunkiem na karapaksie to żółwie gwiaździste birmańskie. W Europie można je spotkać tylko w zoo we Wrocławiu! W dodatku mamy ich aż cztery. To gatunek skrajnie rzadki, występuje jedynie na terenach Myanmaru (dawnej Birmy). W naturze nie można ich już spotkać nawet w parkach narodowych. Możliwe, że żyją w regionach trudno dostępnych, jednak jedyną szansą na przetrwanie jest dla nich profesjonalna hodowla.

Życie w zoo to ratunek dla wielu gatunków żółwi. Te zwierzęta żyły jeszcze przed dinozaurami, zawsze w cieniu innych, szybszych zwierząt. Udało im się przetrwać, bo mają wolną przemianę materii, mogą obniżać metabolizm, nie są też wybredne w wyborze menu. Są długowieczne, a pancerz dotychczas sprawdzał się w obronie przed drapieżnikami. Niestety, w starciu z kłusownikiem czy nawet przejeżdżającym samochodem skorupa żółwia to żadna ochrona. Żółwie są nękane, wyłapywane, zabijane. Przeżyły dinozaury i upadek wielkich ssaków. Mogą nie przeżyć człowieka.
============lead_lig_16pt(3607250)============
Dlaczego żółwie z wrocławskiego zoo są tak cenne?

============FOTO_autor(3607255)============
fot. janusz wójtowicz
============FOTO_podpis(3607249)============

============cytat_20(3607254)============
Żółwie
birmańskie
są tylko
w naszym zoo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska