Legnica: Busiarze ostro walczą o klienta

  Legnica: Busiarze ostro walczą o klienta

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przystanek na ul. Komisji Edukacji Narodowej w Lubinie. Kilka minut przed busem w zatoczce zatrzymuje się wiśniowy mini-van. Kierowca wysiada, krąży wśród ludzi, szukając chętnych na kurs do Legnicy. Bez biletu, za to taniej: za "co łaska". Mijają 3-4 minuty i w minivanie jest prawie komplet. Po pasażera na ostatnie miejsce zaradny właściciel samochodu zatrzyma się na następnym przystanku. Tak działa szara strefa, która odbiera klientów i dochody legalnym przewoźnikom.
  Na przystankach często trwa polowanie na klientów

  Na przystankach często trwa polowanie na klientów ©Piotr Krzyżanowski

  Ci legalni też niekoniecznie działają fair. Między Legnicą a Lubinem nagminnie zdarza się, że busiarze opóźniają kurs, by złapać jeszcze kilku pasażerów. Albo ścigają się na trasie, podbierając sobie nawzajem klientów z wiejskich przystanków.

  - Kiedyś wsiadłem do takiego busa. Jeszcze nie wyjechaliśmy z Legnicy, a kierowcy omal się nie pobili - opowiada Mirosław Kowalczyk, legniczanin. - Zrobiło się nerwowo i poczułem ulgę, kiedy w końcu dotarliśmy do Lubina.

  Wojciechowi Smusowi, który od połowy lat 90. wozi pasażerów między Legnicą a Złotoryją, w tym tygodniu ktoś przebił nocą wszystkie koła w busie. Zamiast wyjechać w trasę, spędził cały dzień w warsztacie, naprawiając samochód.

  Tydzień wcześniej nieznany sprawca podziurawił dętki w innym busie należącym do Wojciecha Smusa. - Nie wierzę, że to przypadek - mówi przewoźnik, który zgłosił sprawę policji.

  Na trasie z Legnicy do Złotoryi przybyło ostatnio prywatnych przewoźników. Do braci Smusów i firmy Adani, które przetarły ją dla busiarzy, dołączyli nowi: Piotr, Pasieka i Trans-Hen. Zrobiło się ciasno. Bywa, że busy jadą w odstępach 10-15 minut. Wszyscy mają licencje i rozkłady jazdy zatwierdzone przez urząd marszałkowski. Dopóki konkurencja jest zdrowa, klienci mogą się cieszyć.

  Jak Wałbrzych

  Jeszcze pięć lat temu Wałbrzych miał poważny problem z przewoźnikami. Dochodziło tam nawet do rękoczynów na przystankach, busiarze zajeżdżali drogę konkurentom, pisali na siebie donosy. Na bałagan skarżyli się też pasażerowie.

  - Musieliśmy objąć Wałbrzych specjalną opieką, bo pojawiło się mnóstwo nielegalnych przewoźników - potwierdza Mariusz Kaczmarz, rzecznik Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego we Wrocławiu. Pomogły nasilone kontrole, podczas których łapano jeżdżących bez koncesji. Sytuacja się uspokoiła.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama