Ratusz Hałasa jak wczesnochrześcijańska świątynia

  Ratusz Hałasa jak wczesnochrześcijańska świątynia

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ogromne, pulsujące kolorami, geometryczne, porażają monumentalnością. Obrazy Józefa Hałasa namalowane zostały gwaszami artysty na czystych kartonach. Przypominają freski ze starych świątyń chrześcijańskich.
  Gwasz Józefa Hałasa namalowany w 2007 r.

  Gwasz Józefa Hałasa namalowany w 2007 r. ©Muzeum Miejskie we Wrocławiu

  Jutro o g. 17 w Miejskim Ratuszu we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Hałas. Duże figury. Można na niej zobaczyć ok. 30 prac wrocławianina, powstałych w ciągu ostatnich trzech lat.

  - To nowy cykl w twórczości Hałasa, inspirowany obrazami powstałymi w latach 50. i 60. zeszłego wieku, zatytułowanymi także Duże figury - mówi Anna Kania-Saj, kuratorka wystawy.

  - Do stworzenia tego cyklu zainspirowały artystę odwiedziny w latach 50. XX wieku w cerkwi Bojańskiej w Sofii. Niedawno wspomniał tamten czas i namalował nowy cykl obrazów. Te najnowsze mają bardzo bogatą, świeżą kolorystykę - dodaje kuratorka.

  Dzięki oryginalnej ekspozycji malowidła (zostaną usytuowane w muzeum inaczej niż zwykle ) mogą zrobić na widzu wrażenie podobne do tego, jakie przed laty sofijska cerkiew wywarła na samym twórcy.
  Cerkiew, z freskami datowanymi na 1259 rok, jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Hałasa poruszyły monumentalne malowidła przedstawiające donatorów cerkwi. Minione lata i życie w dużym mieście wywarły wpływ na nestora wrocławskiego malarstwa. A efekt połączenia dawnych i nowych przeżyć uwiecznił na swoich obrazach.

  Prof. Józef Hałas urodził się w 1927 r. w Nowym Sączu. Przez lata wykładał na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobył wiele nagród. W swojej karierze malował kompozycje abstrakcyjne, w latach 50. inspirował się sztuką Paula Klee i Tadeusza Makowskiego. Był członkiem Szkoły/Grupy Wrocławskiej. Interesował się przyrodą, malował przepiękne okolice swojego dzieciństwa. W jego twórczości zawsze bardzo ważne były kolory, a prezentacji szerokiej gamy barw nie zabraknie na najnowszej wystawie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama