Pozbyć się Kalisza, postawić na nowoczesność

  Pozbyć się Kalisza, postawić na nowoczesność

  Janina Paradowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Czy Ryszard Kalisz zostanie wyrzucony z SLD, czy też sam odejdzie? Jak każda sprawa, która dotyczy znanego polityka, pytanie elektryzuje opinię publiczną, a może elektryzuje głównie dziennikarzy, którzy mają kolejny wdzięczny temat?
  Pozbyć się Kalisza, postawić na nowoczesność

  ©Polskapresse

  Ta kwestia nie jest ostatecznie rozstrzygnięta, chociaż Kalisz jest politykiem na tyle rozpoznawalnym i lubianym, że zainteresowanie nim nie wydaje się dziennikarskim szukaniem tak zwanych tematów zastępczych. Akurat w jego przypadku jest to pytanie istotne, bowiem nie dotyczy tylko jego osobiście, nawet nie tego, czy dzięki niemu SLD może zdobyć więcej głosów w wyborach, czy tego, jak rozumieć lojalność wobec własnego ugrupowania, ale pewnego trwałego zjawiska w Sojuszu, a mianowicie eliminowania tak zwanych ojców założycieli i zajmowania ich miejsc przez młodych, ze swej ideowości lewicowej raczej mało znanych, znanych natomiast jako specjaliści od politycznego marketingu.

  Nie wiem, jak zakończy się sprawa Kalisza. Partie, nie tylko SLD, nie potrzebują indywidualności. Przyszedł czas partyjnych miernot
  Kalisz jako jedyny nie dostał wotum zaufania od członków władz Sojuszu. Nie dostał, bo poszedł na wiec poparcia Palikota, gdzie zresztą akurat nie wypadł najlepiej. Kalisz chodził jednak często do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie stawał w sprawach tak trudnych jak ustawa lustracyjna - dla SLD jeden z ważniejszych punktów programowych - i sporo wygrał, w każdym razie po tym orzeczeniu ustawa straciła sens i do dziś nie udało się jej poprawić, a zainteresowanie lustracją dramatycznie, zwłaszcza dla nieugiętych lustratorów, spadło. Stawał w sprawie CBA, które też kiedyś było, w tym chorym kształcie, w jakim je stworzono, dla Sojuszu ważne. Napracował się przy ustawie rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, czyli pracował przy kwestiach merytorycznie niezwykle istotnych.

  Wprawdzie zaplątał się chyba w sprawy formalne i niejawne przesłuchania przy okazji komisji badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy i jakoś tych prac zakończyć nie może, chociaż już dawno powinien, ale gdyby tak zważyć jego zasługi dla SLD, to wiec poparcia dla Palikota czy raczej dla głoszonych przez niego poglądów, w dodatku jak najbardziej lewicowych, nie znaczy właściwie nic. Tak waga przechyla się zdecydowanie na jedną stronę, na drugiej szali nie ma właściwie co położyć. Najwyraźniej ci, którzy nad wotum głosowali, mają kłopoty z pamięcią albo boją się konkurencji. Jakoś bowiem dotychczas nie błysnął nigdzie na przykład młody prawnik z SLD zdolny przejąć schedę po Kaliszu.

  Nie wiem, jak zakończy się sprawa Kalisza. Partie nie potrzebują dziś indywidualności i dotyczy to nie tylko SLD. Ktoś niedawno napisał, że przyszedł czas partyjnych miernot. No cóż, nie są to aż takie miernoty. Są przecież sprawni w zakulisowych grach, nie mają właściwie żadnych ograniczeń, dogadają się z każdym, jeśli ma to przynieść jakieś profity czy dodatkowe punkty. Grzegorz Napieralski walczy na przykład ostatnio o przewodniczenie sejmowej komisji nowych technologii. Ma taka powstać, choć nie bardzo wiadomo po co, bowiem sejmowych komisji i tak jest za dużo. Okazuje się jednak, że trzeba podtrzymać wizerunek szefa SLD jako polityka nowoczesnego, bowiem w kampanii sprawdziły się różne internetowe zabiegi, a jak stanie na czele nowoczesnych technologii, to będzie już w pełni nowoczesny, w przeciwieństwie do staroświeckiego Kalisza. Nie mam jednak zielonego pojęcia, do jakiego programu SLD te nowoczesne technologie są potrzebne, nigdy o takim programie nie słyszałam. Ale czy to ważne? Kto dziś zajmuje się partyjnymi programami? Jak ten w gruncie rzeczy staroświecki Kalisz ma wygrać w nowoczesnymi technologiami?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama