Dlaczego policjanci z Bielawy nie pomogli tonącym

  Dlaczego policjanci z Bielawy nie pomogli tonącym

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po naszej publikacji historię 18-letniego Maćka pokazały ogólnopolskie i lokalne telewizje

  Po naszej publikacji historię 18-letniego Maćka pokazały ogólnopolskie i lokalne telewizje ©TV Sudecka

  Sprzęt ratunkowy, niezbędny do ratowania tonących, ma trafić do Komisariatu Policji w Bielawie. To funkcjonariusze tej jednostki nie pomogli 18-letniemu Maćkowi Gąsławskiemu uratować dwóch tonących w zbiorniku wodnym Sudety mężczyzn. - Kiedy ja ich holowałem, policjanci w tym czasie stali na brzegu i patrzyli - mówi chłopak. - A kiedy, opadając już z sił, zawołałem pomóżcie, oni odkrzyknęli mi dasz radę! - opowiada i rozżalony dodaje, że sam mógł utonąć, bo tracił siły.
  Po naszej publikacji historię 18-letniego Maćka pokazały ogólnopolskie i lokalne telewizje

  Po naszej publikacji historię 18-letniego Maćka pokazały ogólnopolskie i lokalne telewizje ©TV Sudecka

  Osiemnastolatkowi pomogła dopiero straż miejska, którą wezwali policjanci. To strażnicy rzucili mu koło ratunkowe i całą trójkę wyciągnęli na brzeg zbiornika. Niestety, jeden z mężczyzn zmarł.
  Sprzęt do ratowania ludzi zamierza ufundować Urząd Miejski w Bielawie.

  - Nie może być tak, że mieszkańcy nie mogą liczyć na skuteczną akcję ratunkową - mówi Ryszard Dźwiniel, burmistrz Bielawy, który już zaproponował policji ćwiczenia na miejscowym basenie Aquarius oraz systematyczne szkolenia podnoszące umiejętności ratownicze.

  - Dla mnie ten młody chłopak jest bohaterem! - dodaje burmistrz Dźwiniel, który zaproponował 18-latkowi pracę na miejskim basenie.

  - To miłe, że choć tu mnie doceniono, bo policja próbuje się wybielić moim kosztem. Twierdzi, że na pewno byłem w szoku i niewiele pamiętam, że to nie policjanci krzyczeli "dasz radę". A ja dobrze pamiętam! - twierdzi Maciek. - Miałem zostać policjantem, ale chyba jednak zostanę ratownikiem - dodaje chłopak. Po tym, jak sprawę jako pierwsi opisaliśmy w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej", zrobiło się o niej bardzo głośno w kraju.

  Zainteresowaliśmy nią również Marka Szmigla, zastępcę komendanta wojewódzkiego policji. - Nie wyobrażam sobie, że policjant, którzy czuje się na siłach, nie udziela pomocy potrzebującemu - mówił nam kilka dni po zdarzeniu.

  Wczoraj nie chciał odnosić się do sprawy. Odesłał nas do zespołu prasowego.

  - Ustaliliśmy już, że policjanci z Bielawy nie złamali prawa, teraz chcemy się dowiedzieć wszystkiego o okolicznościach tej sprawy - mówi Krzysztof Zaporowski z KWP we Wrocławiu. - Dopiero wtedy będziemy myśleli o wyciągnięciu wniosków. Proszę pamiętać, że policjanci nie muszą umieć pływać, a podczas każdej interwencji mają obowiązek dbać też o swoje bezpieczeństwo - dodaje Zaporowski i przypomina, że niejednokrotnie były sytuacje, że funkcjonariusze, narażając własne życie, wskakiwali do wody i ratowali tonących.

  Policjanci z Komendy Wojewódzkiej wyjaśniają, czy ich koledzy z Bielawy zrobili wszystko, co mogli, żeby pomóc dwóm tonącym mężczyznom i ratującemu ich Maćkowi Gąsławskiemu.

  Policjanci nie muszą pływać ani mieć prawa jazdy
  Rozmowa z podinsp. Marcinem Piotrowskim z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

  Jak to możliwe, że policjanci nie potrafią pływać? Czy nie uczy się ich tego w ramach szkolenia?
  W ramach podstawowego szkolenia nie ma nauki pływania, ale jeśli policjant chce nauczyć się pływać, może to zrobić w ramach wychowania fizycznego. Wszystko zależy od chęci studentów.

  Z tymi chęciami jest jednak różnie, bo okazuje się, że wielu policjantów boi się wody...
  My nikogo do nauki pływania zmusić nie możemy. Ale jeśli policjanci pracują na terenie, na którym są zbiorniki wodne, powinni umieć pływać.

  A kwestia prawa jazdy? To też jest problem. Czy w gąszczu egzaminów, selekcji kandydatów nie powinno przyznawać się dodatkowych punktów tym, którzy umieją pływać i mają uprawnienia do jazdy samochodem?
  Do naszej szkoły trafiają już kandydaci po selekcji przeprowadzonej w komendach. Tam są testy sprawnościowe, psychologiczne. Kandydaci są badani przez lekarza. Prawo jazdy jest, podobnie jak pływanie, sprawą indywidualną. Kursów nie organizujemy, bo to są dodatkowe koszty. Nie możemy też nikogo do nich zmusić.

  Ale efekt jest taki, że mimo wymagań i szkoleń mamy policjantów, którzy nie pomogą nam ani na lądzie, bo ciężko ścigać przestępców pieszo, ani w wodzie...
  To niesprawiedliwe uogólnienie. Dobry policjant to taki, którzy sam się dokształca, nie czekając na to, aż stanie się to obowiązkiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieli kartę pływacką?

   cA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 59

   Ktoś (tylko nie z Policji bo na pewno będą kryli kolegów) powinien sprawdzić czy przypadkiem żaden z tych trzech policjantów nie ma karty pływackiej. Art 162 kk nakłada obowiązek pomocy na KAŻDEGO...rozwiń całość

   Ktoś (tylko nie z Policji bo na pewno będą kryli kolegów) powinien sprawdzić czy przypadkiem żaden z tych trzech policjantów nie ma karty pływackiej. Art 162 kk nakłada obowiązek pomocy na KAŻDEGO więc tym bardziej na policjanta. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pewnie stali jak takie cipy na brzegu

   CrooklynKid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 85

   Stali zesrani w gacie, gdy trzeba bylo wykonac powazna akcje. Ale zapewne jak wyskakuja z lodowy w 5 do grupki malolatow na osiedlu to najwieksze kozaki i cwaniaki z nich sa. Szkoda gadać o...rozwiń całość

   Stali zesrani w gacie, gdy trzeba bylo wykonac powazna akcje. Ale zapewne jak wyskakuja z lodowy w 5 do grupki malolatow na osiedlu to najwieksze kozaki i cwaniaki z nich sa. Szkoda gadać o polskiej policji...Żenada!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama