Rodzice bliżej szkolnych problemów

  Rodzice bliżej szkolnych problemów

  Małgorzata Gradkowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rodzice bliżej szkolnych problemów
  Badania rodziców, przeprowadzone podczas poprzedniej edycji naszej akcji "Szkoła bez przemocy", pokazały, że zaskakująco optymistycznie oceniają oni zachowanie swoich dzieci w szkole - wśród uczniów i nauczycieli.
  Rodzice bliżej szkolnych problemów
  Nie biorą pod uwagę ani faktu, że ich dziecko może być sprawcą przemocy, ani że może się stać jej ofiarą. W realnej ocenie rzeczywistości nie pomaga fakt, że wielka część z nich - niemal 25 proc. - nie utrzymuje żadnego kontaktu ze szkołą, do której chodzi dziecko.

  - Z jednej strony to oczywiście brak czasu, ale z drugiej również brak wzorców zaangażowania w życie szkoły poza absolutnym minimum - ocenia Anna Trzcińska, koordynator projektu "Szkoła bez przemocy". - Problem leży również po stronie szkoły, bo nauczycielom często brakuje narzędzi pozwalających na włączenie rodziców w życie szkoły i na aktywną współpracę.

  Dlatego w V edycji naszej akcji "Szkoła bez przemocy" chcemy pomóc zarówno rodzicom, jak i szkołom w nawiązaniu kontaktu - by z problemem przemocy wśród uczniów mogli walczyć razem. Stąd też hasło tegorocznej edycji "Rodzice są z nami". Działania, jakie będą podejmowane w ramach programu, pomogą dorosłym współpracować - szkoły zorganizują m.in. warsztaty dla nauczycieli i rodziców, pomagające reagować na szkolną przemoc.

  Do szkół trafią też poradniki dla rodziców, w których eksperci pomagają zrozumieć i rozwiązać różne sytuacje problemowe, np. dotyczące cyberprzemocy, dziecięcej depresji, uzależnień, ale również informacje, gdzie szukać pomocy instytucjonalnej. Poradniki będą dostępne w każdej ze szkół biorących udział w kampanii "Szkoła bez przemocy".

  Lista takich szkół jest nadal otwarta - placówki, które jeszcze nie brały udziału w projekcie, mogą się zapisać do tegorocznej edycji. Wystarczy zajrzeć na stronę www.szkolabezprzemocy.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Termin zapisów upływa 21 listopada.

  Program "Szkoła bez przemocy" prowadzi "Gazeta Wrocławska" wraz z Fundacją Orange. Partnerem programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Patronem honorowym nad akcją objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama