Legnicki Zespół Pieśni i Tańca jedzie do Kurdystanu

  Legnicki Zespół Pieśni i Tańca jedzie do Kurdystanu

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Legnicki festiwal "Świat pod Kyczerą" zainspirował Kurdów

  Legnicki festiwal "Świat pod Kyczerą" zainspirował Kurdów ©Piotr Krzyżanowski

  Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera" z Legnicy jedzie do irackiego Kurdystanu. Tamtejszy rząd regionalny organizuje pierwszy od czasów wojny festiwal folklorystyczny, który ma program wzorowany na legnickim festiwalu mniejszości narodowych i etnicznych "Świat pod Kyczerą".
  Legnicki festiwal "Świat pod Kyczerą" zainspirował Kurdów

  Legnicki festiwal "Świat pod Kyczerą" zainspirował Kurdów ©Piotr Krzyżanowski

  - Po trzech latach starań udało nam się do Legnicy sprowadzić zespół z Kurdystanu, a po powrocie do swojego kraju postanowili zrobić u siebie podobny festiwal - przyznaje szef "Kyczery" Jerzy Starzyński. - Polakom do tej pory, poza operacjami wojskowymi, nie udało się niczego zdziałać w Iraku i pewnie nasza misja jest pierwszą skuteczną próbą nawiązania współpracy.

  Razem z kurdyjską grupą folklorystyczną "Sulaimaniyah Folk Art Group" do Legnicy przyjechało kilku przedstawicieli lokalnego rządu, którzy dokładnie rejestrowali przebieg festiwalu.
  Po powrocie do swojego kraju postanowili zorganizować własną imprezę. Oczywiście zaprosili Kyczerę. Zanim 23-osobowa grupa z Legnicy dostała zgodę na podróż do północnego Iraku, polska ambasada w tym kraju dokładnie zbadała stan bezpieczeństwa.
  W Kurdystanie po wojnie pustynnej nie stanęła noga amerykańskiego żołnierza. Kurdowie utrzymują własną armię, ale jest to obecnie najbezpieczniejszy region w całym Iraku. Ostatni zamach miał tu miejsce w latach 90. XX wieku.
  - Polska ambasada uznała, że nasz wyjazd będzie bardzo dobrym symptomem zmian w Iraku - dodaje Starzyński.
  Dla większego bezpieczeństwa tancerze z Kyczery mają ominąć w swojej podróży Bagdad. Wyczarterowany przez rząd Kurdystanu samolot ze Szwecji przywiezie polską grupę razem ze szwedzkimi artystami prosto do Sulaymaniyah - miasta studenckiego, w którym odbędzie się festiwal.
  W Kurdystanie, oprócz grup z Polski i Szwecji, wystąpią również artyści z Meksyku, Egiptu, Syrii, a także Jordańczycy i grupy folklorystyczne z Afryki.

  Formuła festiwalu jest podobna do legnickiego "Świata pod Kyczerą", w którym biorą udział zespoły z kilku kontynentów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama