Kłodzko: Dostali krowy i konie od amerykańskiej fundacji

  Kłodzko: Dostali krowy i konie od amerykańskiej fundacji

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przedstawiciele amerykańskiej Fundacji Heifer Project International, która wspiera rolników z powiatu kłodzkiego, odwiedzili rolników z Międzylesia, by poznać efekty współpracy. I już zapowiedzieli, że będą dalej pomagać.
  Pani Elżbieta z krową Miłką, córką Malwiny z Ameryki

  Pani Elżbieta z krową Miłką, córką Malwiny z Ameryki ©Natalia Wellmann

  Fundacja od kilku lat przekazuje pieniądze na zakup koni huculskich i jałówek simentalskich gospodarzom. Warunek jest jeden: rolnicy muszą dbać o ciągłość hodowli i przekazywać zwierzęta kolejnym hodowcom. Współpraca z Amerykanami rozpoczęła się w 2002 r. Wszystko po to, by wesprzeć tych rolników, którzy mają problemy z prowadzeniem swoich gospodarstw w trudnym górzystym terenie.

  - Uprawa zbóż jest u nas mało opłacalna, stąd pomysł, by hodować bydło - mówi Elżbieta Brzostowska z Nowej Wsi (gmina Międzylesie), szefowa Związku Producentów Produkcji Roślinnej i Zwierzęcej, który podpisał współpracę z HPI. Wybór nieprzypadkowo padł na jałówki simentalskie.

  - To rasa mało wymagająca w hodowli, a korzyści są duże. Przede wszystkim krowy dają mleko o wysokiej zawartości białka i bardzo dobre mięso - podkreśla Elżbieta Brzostowska. Początkowo, dzięki amerykańskim dolarom, do rolników trafiło prawie 70 zacielonych krów. Po kilku latach gospodarze wyhodowali następne 100, które trafiły do wielu rolników, m.in. w gminach Międzylesie, Kłodzko i Stronie Śląskie.

  Dwie krowy dostała Agnieszka Kość z Różanki koło Międzylesia. Jak twierdzi, była to dla niej olbrzymia pomoc. - Koszt jednej zacielonej jałówki simentalskiej to około 4 tys. zł. Nie było mnie stać na taki wydatek - opowiada. Dziś jest bardzo zadowolona ze współpracy z amerykańską fundacją.

  O tym, gdzie trafią wyhodowane zwierzęta, decyduje przypadek. Najczęściej to sami rolnicy zgłaszają zapotrzebowanie. Od 2007 r. za pieniądze amerykańskiej fundacji Związek Producentów kupuje też konie huculskie. Zasady są te same. W ciągu trzech lat do rolników trafiło prawie 30 klaczy.
  - Wszystkie wykorzystywane są w agroturystyce - dodaje Elżbieta Brzostwoska.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama