Jelenia Góra: Budują obwodnicę miasta

  Jelenia Góra: Budują obwodnicę miasta

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wczoraj wbito pierwsze łopaty przy budowie długo oczekiwanej obwodnicy południowej Jeleniej Góry

  Wczoraj wbito pierwsze łopaty przy budowie długo oczekiwanej obwodnicy południowej Jeleniej Góry ©Fot. Marcin Oliva Soto

  Wczoraj ruszyła budowa obwodnicy Jeleniej Góry. Za półtora roku zniknie część korków z ulicy Wojska Polskiego. Będzie również czystsze powietrze i mniej hałasu, a turyści jadący do Karpacza nie będą musieli przeciskać się przez Jelenią Górę.
  Wczoraj wbito pierwsze łopaty przy budowie długo oczekiwanej obwodnicy południowej Jeleniej Góry

  Wczoraj wbito pierwsze łopaty przy budowie długo oczekiwanej obwodnicy południowej Jeleniej Góry ©Fot. Marcin Oliva Soto

  - Zimą, gdy jadę na narty do Karpacza, stoję zawsze w korku na ulicy Sudeckiej. Gdy będzie obwodnica, zaoszczędzę kilkadziesiąt minut - cieszy się Norbert Frąckowiak, turysta z Wrocławia.
  Roboty ziemne będą się odbywać na odcinku 3,5 kilometra. Już za kilka dni rozpoczną się w kilku miejscach jednocześnie. Za dwa tygodnie planowane jest zamknięcie jednego pasa ruchu w Grabarowie. Tam obwodnica będzie się zaczynała.

  Powstanie też węzeł ze ślimakami, podobny, jak w pobliżu Carrefoura na Zabobrzu. Na trasie zostaną wybudowane cztery duże obiekty inżynieryjne - wiadukt na wspomnianym węźle grabarowskim oraz nad torami kolejowymi, most na Bobrze i estakada. Droga dotrze polami do ulicy Sudeckiej i tu połączy się z trasą na Karpacz.

  - Zdecydowaną większość robót drogowych zlecimy podwykonawcom. Również połowę prac przy konstrukcjach stalowych na mostach i wiaduktach wykonają podwykonawcy, wśród których mogą być lokalne firmy - zapewnia Tadeusz Łącki, zastępca dyrektora ds. technicznych w ABM Pol-Dróg - konsorcjum, które wygrało przetarg na budowę obwodnicy.

  - Po wielu latach oczekiwania udało się pokonać wszelkie przeszkody stojące na drodze do budowy tej drogi - mówił wczoraj prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, symbolicznie wbijając pierwszy szpadel.

  Roboty ruszyły dzięki pomocy Unii Europejskiej, która wyłożyła 46 mln zł. Wartość wszystkich prac to 83 mln zł i na taką kwotę miasto podpisało umowę z konsorcjum ABM Pol-Dróg z Legnicy. Na zakończenie prac mają półtora roku.

  - Jeśli zima będzie nam sprzyjała, to zdążymy bez problemu. Jeśli jednak pogoda zacznie kaprysić, może być różnie. Jednak zrobimy wszystko, aby zakończyć prace w terminie - zapowiada Tadeusz Łącki.

  Po obu stronach budowanej obwodnicy powstaną ścieżki rowerowe. Połączą się z istniejącą ścieżką do Łomnicy, która biegnie wzdłuż drogi do Karpacza.

  Po zakończeniu wszystkich prac będzie to jednak tylko połowa całej obwodnicy południowej miasta. Pozostała część drogi może powstać najwcześniej za kilka lat. Mówi się o roku 2015.

  Wówczas będzie biegła od ulicy Sudeckiej od Trasy Czeskiej. Będą nią podróżowali turyści jadący do Szklarskiej Poręby i Świeradowa-Zdroju. Szacuje się, że aby zbudować drugi odcinek obwodnicy południowej, potrzeba około 200 milionów złotych.

  Zobacz zdjęcia i film z rozpoczęcia budowy

  Na Dolnym Śląsku kilkadziesiąt miejscowości czeka na budowę obwodnic. Większość z nich, niestety, nie doczeka się ich w najbliższych latach. Mieszkańcy niektórych jednak już wkrótce będą mogli się cieszyć. W tej chwili trwają przetargi na budowę obwodnic Świdnicy, Nowej Rudy i Brzegu Dolnego. W planach są obwodnice Złotoryi, Pasiecznika, Biedrzychowic, Kłodzka, Wałbrzycha, Świdnicy, Lubina i Bolesławca. W niektórych miejscach protestują przeciw budowie mieszkańcy (Złotoryja, Biedrzychowice), a w niektórych powstają tzw. małe obwodnice (Lubin, Wałbrzych).

  Podyskutuj na forum:
  Czy obwodnica południowa rozwiąże problemy komunikacyjne Jeleniej Góry?

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto rozpoczyna prace w październiku?

   mw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 47

   Nie zauważyłem, żeby JG miała jakiekolwiek problemy komunikacyjne, ale to może dlatego, że w porównaniu do Wrocławia one właściwie nie istnieją.
   Szkoda, że inwestycje rozpoczyna się zgodnie z...rozwiń całość

   Nie zauważyłem, żeby JG miała jakiekolwiek problemy komunikacyjne, ale to może dlatego, że w porównaniu do Wrocławia one właściwie nie istnieją.
   Szkoda, że inwestycje rozpoczyna się zgodnie z kalendarzem politycznym, a nie astronomicznym. Ledwo ruszą, a już będą musieli wstrzymać roboty na zimę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ależ sensacja, jak pól obwodnicy może rozwiązać problem ?

   SirAdi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 51

   Korki znikną w jednym miejscu a pojawia sie w innym. Żeby ziknał ruch tranzytowy z DK 3 beignącej przez Jelenią, miastu potrzeba całej obwodnicy. Choc dobrze, że cos sie ruszyło w tej sprawie, to...rozwiń całość

   Korki znikną w jednym miejscu a pojawia sie w innym. Żeby ziknał ruch tranzytowy z DK 3 beignącej przez Jelenią, miastu potrzeba całej obwodnicy. Choc dobrze, że cos sie ruszyło w tej sprawie, to jednak połowa drogi to kpina z mieszkańców ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obwodnica W-cha

   Olgierd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 36

   Jak to w planach ? Przecież "budowa" trwa jeszcze od lat 90 XX wieku, a dla wielu mieszkańców Piaskowej Góry wybudowany na wzgórzu Giedymina odcinek to trakt spacerowy..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama