Naukowcy odkryli gotycki fresk

  Naukowcy odkryli gotycki fresk

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na wyjątkowe malowidło natrafili konserwatorzy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy pracowali przy renowacji ściennych obrazów w kościele w Świebodzicach.
  - W czasie odnawiania ramy fresku przedstawiającego św. Krzysztofa, odkryli fragment innego dzieła - tłumaczy Barbara Obelinda, konserwator zabytków. Nie wiadomo jeszcze, co przedstawia malowidło. Konserwatorzy z Krakowa twierdzą także, że na razie trudno jest określić dokładnie jego wiek. Może się okazać, że jest starsze od wizerunku św. Krzysztofa, datowanego na XIV wiek. Na prace renowacyjne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało parafii w Świebodzicach 180 tys. zł, miasto dołożyło około 20 tys. zł.
  - Główne prace toczą się w kruchcie, gdzie odtwarzamy średniowieczne sceny pasyjne - mówi Magdalena Komornicka Chudzik z ASP w Krakowie, która kieruje pracami. - Dokończenia wymaga także fresk św. Krzysztofa, znajdujący się w nawie głównej, który odnawialiśmy rok temu. Do wykończenia całości malowidła pozostała rama. Prace mają się zakończyć w tym roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama