Pierwszy festiwal Romów

  Pierwszy festiwal Romów

  Maciej Czujko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wrocławscy Cyganie szykują swój festiwal. W sobotę zagrają dla wrocławian.
  Materiały podobne
  Koncerty, poczęstunek z grilla, kolorowe suknie, gitary i cygańskie opowieści. Takie atrakcje czekają na wszystkich, którzy w tę sobotę przyjdą pod hotel Wodnik przy ul. Na Grobli 28. Właśnie tam będzie zorganizowany Wrocławski Festiwal Romski.

  - Przyszykowaliśmy to wydarzenie, bo chcemy pokazać, że jesteśmy częścią wrocławskiej społeczności - mówi Józef Mastej, szef romskiego stowarzyszenia Romani Bacht. - Zapraszamy więc wszystkich mieszkańców Wrocławia. Wstęp, oczywiście, jest darmowy .

  Prezes romskiej organizacji liczy, że dopisze frekwencja. Jest przekonany, że zabawa będzie przednia. Według niego z Cyganami nie można się bawić źle. Zamierza to udowodnić w sobotę.
  - Zagrają różne cygańskie zespoły. Przyjadą nawet dwie panie z Rumunii - opowiada Mastej. - Będzie można z nimi porozmawiać, zapoznać się. Zaczynamy o godz. 17, a kończymy o 22. Pięć godzin dobrej zabawy.

  To pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Józef Mastej liczy, że nie ostatnie. Jeśli przyjdzie dużo ludzi, to ma nadzieję, że następny festiwal da się zorganizować na Wyspie Słodowej albo w Rynku.
  Jego starania mają służyć integracji Romów z pozostałymi mieszkańcami Wrocławia. A temu sprzyja muzyka i wspólna zabawa.

  Temu celowi ma też służyć Centrum Kultury Romskiej, którego budowa ruszy najprawdopodobniej w połowie sierpnia. Festiwal ma je wypromować.
  - To będzie ośrodek służący wszystkim wrocławskim Romom, ale będą w nim mile widziani także Polacy - tłumaczy Mastej. - Powstanie na Brochowie. Zbudujemy w nim studio nagrań, siłownię, salę komputerową. Dzięki temu nasze dzieci nie będą się nudzić. Zajmą się czymś konstruktywnym.

  Więcej informacji o Centrum w sobotnim wydaniu "Polski-Gazety Wrocławskiej".

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama