Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy coraz częściej zlecają usługi firmom zewnętrznym

Tomasz Targański
Do niedawna młodzi ludzie po studiach przez kilka lat pracowali dla kogoś, na etacie, a potem, po zdobyciu doświadczenia, decydowali się na ryzyko odejścia i otwarcia przedsiębiorstwa.

GUS podliczył, że w zeszłym roku działalność gospodarczą uruchomiło aż 307 tys. osób fizycznych. W porównaniu z ostatnimi latami - to rekord. Od paru lat na polskim rynku pracy dominuje jednak moda na freelancing, czyli tzw. wolnych strzelców. Zostają nimi osoby, które swobodę organizacyjną cenią sobie bardziej niż biurowy rygor. Jest to idealne rozwiązanie dla przedstawicieli wolnych zawodów.

Wyniki raportu "Free-lancer w Polsce 2010" pokazują, że profesje, jakimi najczęściej zajmują się wolni zawodowcy, to handel i sprzedaż (16,8 proc.), informatyka/programowanie (14,6 proc.) oraz doradztwo/konsulting (11,01 proc.). Wysoko plasują się także budownictwo (prawie 9 proc.) oraz grafika/projektowanie (8,1 proc.).

W pracy na etat stała kwota wynagrodzenia, niezależna od tego, ile się pracuje, jest dla pracowników jedną z najważniejszych wad. Niezmienna liczba godzin pracy, niska elastyczność, rutyna - to kolejne z często wymienianych przyczyn niezadowolenia z pracy na etacie.

Coraz częściej młodzi ludzie wybierają pracę jako wolni strzelcy. Od początku wolą pracować na własny rachunek, niż zarabiać na etacie. To pozwala im się rozwijać.

Korzyści z prowadzenia własnej działalności dają się odczuć głównie w sferze finansowej.

- Pracując na umowę-zlecenie, musimy płacić podatek progresywny w wysokości 18 lub 30 proc. - w zależności od sumy przychodów w danym roku. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jako osoba fizyczna zapłacimy 19-proc. podatek liniowy, bez względu na wysokość przychodu w danym roku. Do tego dochodzi możliwość odliczania od przychodu kosztów prowadzenia działalności - tłumaczy Paweł Tomczykowski, doradca podatkowy, partner kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Z raportu "Freelancer 2010" wynika również, że do największych przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej respondenci zaliczyli: wysokość składek ZUS (25 proc.), niepewność finansową (20,7 proc.), zbiurokratyzowane instytucje (18,6 proc.) oraz zmienne i skomplikowane prawo (16,5 proc.).
Ponadto tzw. wolni strzel-cy mają problemy np. z uzyskaniem kredytu hipotecznego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska