Teatr Polski we Wrocławiu: O 19-tej premiera Szosy...

  Teatr Polski we Wrocławiu: O 19-tej premiera Szosy Wołokołamskiej

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Adam Cywka - jeden z trójki bohaterów "Szosy Wołokołamskiej"

  Adam Cywka - jeden z trójki bohaterów "Szosy Wołokołamskiej" ©fot. Natalia Kabanow

  - Dla mnie to podróż w czasie i przez historię. Przy czym pytanie nie brzmi: jak historię poznać czy jak ją zrozumieć, tylko: jak się z niej raz na zawsze wydostać? - mówi Barbara Wysocka o "Szosie Wołokołamskiej" Heinera Müllera - sztuce, którą reżyseruje w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
  Adam Cywka - jeden z trójki bohaterów "Szosy Wołokołamskiej"

  Adam Cywka - jeden z trójki bohaterów "Szosy Wołokołamskiej" ©fot. Natalia Kabanow

  Tragedię w pięciu częściach jeden z najwybitniejszych współczesnych dramaturgów napisał w latach 1984-87. Szosa była autentycznym miejscem: punktem, w którym zatrzymał się w 1941 r. niemiecki pochód na Moskwę.

  - Oś przebiega między Moskwą a Berlinem, ale czołgi jeździły też innymi trasami. U nas również ustrój poparty był przez radzieckie czołgi. Nie wjechały, ale mogły wjechać - dodaje artystka.


  Wysocka - aktorka i reżyserka, która wyreżyserowała w ubiegłym sezonie wielokrotnie nagradzanego "Kaspara" Petera Handkego w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii "muzyka poważna" za inscenizację opery "Zagłada domu Usherów" Phillipa Glassa w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, stworzyła także scenografię i oprawę muzyczną do "Szosy Wołokołamskiej". Na Scenie na Świebodzkim zobaczymy dość surowo i ascetycznie zaaranżowaną przestrzeń.

  Barbara Wysocka: - Ta przestrzeń nie będzie dosłowna. Nie chodziło o ulokowanie jej w jakimś jednym, konkretnym momencie, w jednym czasie. "Szosa Wołokołamska" to droga przez kilkadziesiąt lat, a my możemy na nią spojrzeć dzisiaj. To wejście w historię, wejście do archiwum, wejście w pamięć i ucieczka od tej pamięci.

  Nie należy się za to spodziewać wielkich zmian w dramacie Müllera. - Inscenizuję całość. Nie dodawałam tekstów, skróty dotyczą kilku wersów, nie zmieniałam kolejności, nie łączyłam według własnego klucza - wyjaśnia reżyserka.

  Zmarły w 1995 r. Müller, pisząc tragedię, inspirował się dziełami innych autorów - od "Szosy Wołokołamskiej" Aleksandra Beka po "Przemianę" Franza Kafki. W sztuce pojawią się także historyczne wątki, m.in. próba najazdu na Moskwę i powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Na scenie zobaczmy Adama Cywkę, Rafała Kronenbergera i Adama Szczyszczaja.

  Premiera "Szosy Wołokołamskiej" dziś o godz. 19 na Scenie na Świebodzkim (pl. Orląt Lwowskich 20c). Następne spektakle: pt., sob., nd. godz. 19.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama