Szczupłe zarządzanie firmą

  Szczupłe zarządzanie firmą

  Paweł Kuś

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dzięki bliskości stanowisk, pracownicy wykonują swoje obowiązki szybko, sprawnie i bez niepotrzebnych przestojów

  Dzięki bliskości stanowisk, pracownicy wykonują swoje obowiązki szybko, sprawnie i bez niepotrzebnych przestojów ©Fot. Black point

  Wrocławska firma Black Point jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła u siebie filozofię zarządzania lean (tzw. zarządzanie szczupłe). To system pracy zaczerpnięty od japońskiego koncernu Toyota. Polega on na utworzeniu prostych i przejrzystych struktur w przedsiębiorstwie. Szczególną uwagę poświęca się lepszemu zarządzaniu zasobami pracy.
  Dzięki bliskości stanowisk, pracownicy wykonują swoje obowiązki szybko, sprawnie i bez niepotrzebnych przestojów

  Dzięki bliskości stanowisk, pracownicy wykonują swoje obowiązki szybko, sprawnie i bez niepotrzebnych przestojów ©Fot. Black point

  - Praca nad efektywnością firmy nie kończy się nigdy - tak podsumowuje ponad 7 lat stosowania narzędzi lean w Black Point Kamila Yamasaki, prezes firmy.

  Stały zysk, wzrost rentowności, rekordowe obroty, ekspansja zagraniczna i debiut na rynku NewConnect - w Black Point nikt nie ma wątpliwości, że na dobrą kondycję firmy ogromny wpływ wywarła praktykowana w firmie od lat filozofia zarządzania. Black Point to jeden z największych producentów i dystrybutorów alternatywnych materiałów do druku w Europie Środkowo-Wschodniej.

  Jednocześnie to jedna z nielicznych polskich firm z wyłącznie polskim kapitałem, która już od 7 lat wdraża i doskonali rozwiązania z dziedziny szczupłego zarządzania procesami produkcji.

  Założenia systemu lean pracownicy firmy poznawali pod okiem teoretyków i praktyków z Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej . W pierwszej specjalnej symulacji tego systemu uczestniczyło 33 pracowników Black Point, m.in.: managerowie działów, kierownicy zmian, pracownicy produkcji.

  - Zdawaliśmy sobie z tego sprawę, że zgodnie z założeniami lean, zmiany są skuteczne i efektywne tylko wtedy, kiedy każdy z pracowników jest w nie zaangażowany. Dlatego tak ważne było zrozumienie i zaakceptowanie przez wszystkich uczestników procesu zaproponowanych rozwiązań - twierdzi Yamasaki.

  Następnie firma ustaliła słabe strony produkcji i zaczęła wdrażać nowe rozwiązania. Dzięki systemowi kart Kanban na bieżąco monitorowany jest stan magazynu. W związku z tym Black Point nie ma problemów z nadprodukcją - zapas w magazynie nie utrzymuje się dłużej niż 10 dni.

  Wyeliminowano też zbędne czynności: jak foliowanie tonerów czy księgowość (opiekuje się nią zewnętrzna firma). Największe zmiany zaszły jednak w dziale produkcji, gdzie doszło do maksymalnego skrócenia odległości między stanowiskami pracy.

  - Dzięki temu przetwarzane wyroby są przekazywane pojedynczo pomiędzy pracownikami w określonym tempie i bez przestojów - mówi Ewa Korcz, kierownik produkcji w Black Point.
  Znacznie został skrócony też proces produkcyjny - teraz średni czas realizacji serii tonerów wynosi 60 minut zamiast 120.

  - Ponadto takie podejście angażuje i motywuje pracowników, którzy sami zainicjowali wiele z wprowadzonych zmian - przekonuje Korcz.

  Najtrudniejsze wydaje się jednak przystosowanie pracowników do tego wymagającego systemu zarządzania.

  - Z początku trochę ludzi narzekało, bo nie rozumiało zmian. Jednak z czasem udało nam się przekonać większość, że to dobry system - przekonuje Jolanta Juszczyk, szef zmiany tonerów laserowych. - Poza tym sami mogą coś zmienić w naszej firmie, przez co czują się bardziej docenieni. Dzięki temu nasza praca idzie zawsze szybko i sprawnie - dodaje.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Coś średnio to rozumiem

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 106 / 52

   Jakoś do mnie nie trafia jak bliskość stanowisk ma wpływać na szybkie i sprawne wykonywanie czynności. Przecież to samo osiąga się przy istniejącej typowej taśmie przenoszącej dalej poszczególne...rozwiń całość

   Jakoś do mnie nie trafia jak bliskość stanowisk ma wpływać na szybkie i sprawne wykonywanie czynności. Przecież to samo osiąga się przy istniejącej typowej taśmie przenoszącej dalej poszczególne elementy, a która została tutaj zredukowana czy wręcz usunięta.
   I jakoś nie trafia do mnie propagandowa papka, że pracownicy są motywowani do pracy tym, że wprowadza się zaproponowane przez nich zmiany. Zwłaszcza że od lat już sporo ludzi otwarcie mówi, że dla nich od uścisku dłoni prezesa bardziej motywująca jest koperta z kasą.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama