Najważniejsi w regionie rzadko zaskakują gości prezentami

  Najważniejsi w regionie rzadko zaskakują gości prezentami

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prezydent Wrocławia w ostatnią środę na oczach ośmiu tysięcy wrocławian wręczył prezent Dalajlamie - dwie flagi: Solidarności i Wolnego Tybetu. Dwa lata wcześniej Rafał Dutkiewicz wręczył dostojnemu gościowi biały tybetański szal, a ten zrewanżował mu się identycznym.
  Dalajlama dostał dwie flagi: Solidarności i Wolnego Tybetu

  Dalajlama dostał dwie flagi: Solidarności i Wolnego Tybetu ©Tomasz Hołod

  Zwykle urzędowe prezenty nie są wymyślne. Jak mówi Monika Sochacka, odpowiadająca za współpracę wojewody z zagranicą, mają być one stosunkowo tanie, praktyczne i estetyczne, a na dodatek oryginalne. Trudno jednak tę samą rzecz wręczać po raz trzeci delegacji z zaprzyjaźnionej z naszym regionem Saksonii.

  - Jeśli jest to wizyta robocza, czasem umawiamy się, że nie będziemy wymieniać gadżetów - mówi Sochacka.Budżet na prezenty nie jest zresztą wysoki. Marszałek województwa i prezydent Wrocławia rocznie wydają ok. 50 tys. zł. Najpopularniejszym prezentem są książki, zwłaszcza albumy o Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Wojewoda z okazji Roku Chopinowskiego obdarowuje delegacje czekoladkami Chopin.

  Dobrze jest mieć też kilka kompletów kamionki bolesławieckiej (podczas jednej wizyty daje się filiżankę z talerzykiem, a później uzupełnia komplet), grafiki i obrazy dolnośląskich artystów. Marszałek do tej listy dodaje kosze spożywcze z dolnośląskimi specjałami: miodami z Borów Dolnośląskich czy sokami z aronii. Jest jeszcze porcelana z Karoliny, lniane obrusy i szale. Specjalność prezydenta to repliki ratusza, koronowane głowy zaś otrzymują biżuterię robioną przez wrocławskich plastyków.

  Co nasi prominenci dostają w zamian? Zazwyczaj albumy i książki. Czasem flagi i figurki z porcelany (to prezent charakterystyczny dla Drezna), sporo jest piór wiecznych (wojewoda Rafał Jurkowlaniec dostał takie od kanclerz Angeli Merkel), trochę obrazów.

  Trafiają się i mniej banalne, jak np. szabla dla prezydenta od rzemieślników czy drewniany talerz ozdobiony kwiatkami od delegacji z Petersburga dla marszałka. Są też repliki pałaców i innych zabytków. Przewozy Regionalne obdarowały Marka Łapińskiego repliką kolejowego wagonu.
  Prezenty zwykle trafiają do gabinetów. Sporo z nich zasila aukcje charytatywne, np. pióro od Angeli Merkel.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Dutkiewicz jest Cyganem?

   Romek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

   Czy Wrocławiem powinien rządzić Cygan?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Romek jest debilem?

   Papież (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 22

   Jego wypowiedzi to sugerują.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Dutkiewicz jest Cyganem?

   Romek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   Karnacja , rysy twarzy oraz kolor włosów to sugerują.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama