Polacy zawiedli - nie będzie drogi Hradek - Zittau

  Polacy zawiedli - nie będzie drogi Hradek - Zittau

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Budowa drogi łączącej Bogatynię z czeskim Hradkiem i niemieckim Zittau zakończy się w szczerym polu, na brzegu Nysy Łużyckiej. Nie ma bowiem pieniędzy na budowę mostu przez graniczną rzekę, choć Niemcy i Czesi przekazali na budowę naszego 4-kilometrowego odcinka 15,5 mln euro.
  Prace trwają, ale droga nie zostanie szybko skończona

  Prace trwają, ale droga nie zostanie szybko skończona ©Rafał Święcki

  Pieniądze były dostępne już w 2004 roku, miały pokryć wszystkie wydatki. Ale wtedy prac nie rozpoczęto. 6 lat później, gdy ceny znacznie wzrosły, okazało się, że pieniędzy wystarczy na zbudowanie drogi, oświetlenia i dwóch rond. Zabrakło na ostatnie rondo i na most w Sieniawce. Sąsiedzi z Czech są zawiedzeni niegospodarnością Polaków, tym bardziej że zobowiązaliśmy się do budowy swojego odcinka drogi międzynarodową umową.

  - To czeski film, ale po polskiej stronie. Niemcy i Czesi wypełnili już swoje zobowiązania. Polacy tylko dużo mówią o tej budowie, a niewiele dotąd robili. W Czechach mówi się, że teraz za nasze pieniądze budujecie drogę z Kopaczowa do Sieniawki, bo nie wiadomo, kiedy powstanie most - mówi Martin Puta, starosta czeskiego Hradka nad Nysą.

  Impas w sprawie budowy drogi trwa 20 lat. Kolejne polskie rządy były przeciw projektowi. Uważano, że droga między Hradkiem, Bogatynią i Zittau ułatwi dostęp do portu w Rostoku przewoźnikom towarów z południa. To zaś byłoby groźne dla polskich portów. Argumentowano też, że spaliny 10 tysięcy aut jadących codziennie tą drogą będą zanieczyszczały środowisko.

  O połączenie z sąsiadami zabiegał samorząd Bogatyni, tłumacząc, że ułatwi ono rozwój regionu. Opór Polski zelżał w 2003 roku. Premier Leszek Miller uroczyście rozpoczął budowę, ale nic więcej się nie działo. W końcu realizację projektu scedowano na Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. - W sprawie budowy mostu musi być wypracowana nota dyplomatyczna pomiędzy ministerstwami spraw zagranicznych Polski i Niemiec. Będzie on finansowany w 70 procentach przez stronę niemiecką, resztę sfinansuje strona Polska - mówi wicemarszałek Jerzy Łużniak.

  Nie wiadomo, kiedy porozumienie zostanie zawarte. Starosta czeskiego Hradka nad Nysą dziwi się, że 6 ostatnich lat to za mało czasu, by przesłać dokumenty z Warszawy do Berlina.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Most powstanie.

   rafamiga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 12

   No i powstanie most. Zbuduje go Skanska. http://www.skanska.pl/pl/Aktualnoci/Wywietl-komunikat/?nid=H39FndFn

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Honzie, Hansom i Janeczkom

   breslauer55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

   No i bardzo dobrze. Nie będzie nam koło pióra robił Czech na spółkę z Niemcem. To Miller z SLD ( a może Mueller ?) podpisał w ostatnim dniu swego urzędowania zgodę na ten kawałek naszej podłogi....rozwiń całość

   No i bardzo dobrze. Nie będzie nam koło pióra robił Czech na spółkę z Niemcem. To Miller z SLD ( a może Mueller ?) podpisał w ostatnim dniu swego urzędowania zgodę na ten kawałek naszej podłogi. Kaczka to zablokował. Faktycznie zrobienie tej drogi do cna udupi największy zespól portowy na Bałtyku czyli Świnoujście-Szczecin. Dzięki wdziękom W.Wasilewskiej Stalin dał go Polsce. Niemcy jako konkurencję wybudowali Rostock, udupili polskie linie promowe do Szwecji i Norwegii. zlikwidowali stocznię szczecińską, wybudowali autostrady wzdłuż Odry i przejęli cały tranzyt ze Skandynawii do płd. Europy, Azji i Afryki. Polska A-3 jest zerowa od czasu Gierka. Teraz Świnoujście załatwi na cacy ruska Rura, albo Niemcy odgrzebując żadania wobec terenów na morzu z przez które idzie kanał do portu. Pozdrawiam nie-rząd polski( SLD + PO )zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak to jo

   honza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

   Stejný jako vždycky. Polákům se nedá věřit. Ty prachy jste beztak prožrali a prochlastali...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstyd

   Hammurabi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

   Rece opadaja co to za spoleczenstwo, okradanie czechow w czasie powodzi Polakom dobrze wychodzilo, ale durnej drogi zbudowac juz nie ma komu. Jak zwykle nic nie wiadomo i brak winnych. Nigdy nie...rozwiń całość

   Rece opadaja co to za spoleczenstwo, okradanie czechow w czasie powodzi Polakom dobrze wychodzilo, ale durnej drogi zbudowac juz nie ma komu. Jak zwykle nic nie wiadomo i brak winnych. Nigdy nie przyznawalem sie za granica skad jestem i nigdy tego nie zrobie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwne

   niebyrcyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 32

   Za tego typu sukcesy nikt nie odpowiada???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwne

   niebyrcyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 36

   Za tego typu sukcesy nikt nie odpowiada???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i schluss

   byrcyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 23

   ;-) - poprawna wersja dla czepialskich

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i shluss

   byrcyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

   ;-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieć honor

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 15

   Mnie to obraża Polacy zawiedli - gówno prawda - niech redakcja napisze - Kowalski, Wiśniewski itd....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama