Santander obiecuje: Centrala BZ WBK zostaje we Wrocławiu

  Santander obiecuje: Centrala BZ WBK zostaje we Wrocławiu

  ANA

  Aktualizacja:

  Santander obiecuje: Centrala BZ WBK zostaje we Wrocławiu

  ©Tomasz Hołod

  Centrala Banku Zachodniego WBK po połączeniu z Santander Consumer Bankiem zostanie we Wrocławiu - zadeklarował w piśmie do wrocławskiego Ratusza Piotr Żabski, prezes zarządu Santandera. Aby tak się stało, trzeba jednak jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego.
  Santander obiecuje: Centrala BZ WBK zostaje we Wrocławiu

  ©Tomasz Hołod

  Banco Santander, właściciel Santander Consumer Bank zobowiązał się kupić ponad 70 proc. Banku Zachodniego WBK od Allied Irish Banks. Prezes Żabski zapewnił w piśmie, że centrala zostanie we Wrocławiu, bo Santander miał do tej pory bardzo dobre doświadczenia związane z naszym miastem.

  Wrocławskim urzędnikom zależało, by centrala sprzedanego BZ WBK nie wyniosła się z Wrocławia. Bo Bank Zachodni to potężna firma, która rokrocznie odprowadza do budżetu miasta wielomilionowe podatki.
  Z CIT i podatku od nieruchomości w ubiegłym roku było to ok. 17 mln zł. Urząd miejski ma w tym banku swoje konto i tam zaciąga kredyty na inwestycje, jak np. 88 mln zł w 2000 roku, spłacony pięć lat później, czy 50 mln zł z 2003 roku, spłacony w 2006 roku.

  - Oprócz magistratu w tym banku kredyty biorą inne wrocławskie i dolnośląskie firmy. A wiadomo, że przy dużych kwotach rozmowy toczą się z kierownictwem banku, a nie z jego pracownikami - tłumaczył Paweł Czuma, dyrektor biura informacji urzędu miejskiego we Wrocławiu. Przeniesienie centrali do Warszawy na pewno przedłuży takie rozmowy.

  Gdyby nowy właściciel chciał przenieść centralę z naszego miasta do innego, pracę straciłoby też ok. 400 wykwalifikowanych analityków i finansistów. Zniknęłoby też miejsce stażu dla absolwentów Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama