Ważne
  Wałbrzych: Bezrobotni znajdą pracę w Victorii

  Wałbrzych: Bezrobotni znajdą pracę w Victorii

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Sprzedawcy i kasjerzy są teraz w Wałbrzychu na wagę złota.Wielu zatrudniła galeria

  Sprzedawcy i kasjerzy są teraz w Wałbrzychu na wagę złota.Wielu zatrudniła galeria ©Dariusz Gdesz

  Wałbrzyszanie z zawodem handlowca lub pokrewnym są obecnie najpilniej poszukiwaną grupą na lokalnym rynku pracy. Największy wpływ na taką sytuację ma bez wątpienia wybudowanie pierwszej w mieście galerii handlowej Victoria. Jej otwarcie odbędzie się 16 października.
  Sprzedawcy i kasjerzy są teraz w Wałbrzychu na wagę złota.Wielu zatrudniła galeria

  Sprzedawcy i kasjerzy są teraz w Wałbrzychu na wagę złota.Wielu zatrudniła galeria ©Dariusz Gdesz

  - Według naszych szacunków, w galerii Victoria zatrudnionych będzie około 1300 osób - mówi Paul Kuśmierz, pełnomocnik inwestora. - Najwięcej znajdzie pracę bezpośrednio w branży handlowej. Będzie tu około 130 sklepów i hipermarkety.

  Zatrudnione zostaną również osoby do obsługi ulokowanego w galerii kina z siedmioma salami projekcyjnymi na około 1800 miejsc oraz do sprzątania i ochrony obiektu. Pojawienie się na lokalnym rynku tak dużego pracodawcy ma już odzwierciedlenie w spadku stopy bezrobocia.


  - Na koniec czerwca stopa bezrobocia wynosiła w powiecie wałbrzyskim 17,7 procent. Bez pracy pozostawało około 12 tysięcy osób - wyjaśnia Jolanta Glapiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. - Tymczasem, według danych z końca sierpnia, w powiecie ubyło ponad 500 bezrobotnych.

  W Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu podkreślają, że wpływ na spadek bezrobocia ma bez wątpienia tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze handlu i usług. Dlatego dla osób zarejestrowanych w wałbrzyskim pośredniaku organizowane są regularnie kursy i szkolenia związane z tą branżą.

  - Chcemy, by osoby poszukujące pracy, posiadały jak najwyższe kwalifikacje - tłumaczy Renata Wierzbicka, zastępca naczelnika wydziału pośrednictwa pracy w PUP w Wałbrzychu. - Dlatego w trakcie jednego szkolenia jego uczestnik może ukończyć równocześnie np. kurs obsługi kas fiskalnych, magazyniera i przedstawiciela handlowego.

  W wałbrzyskim pośredniaku jest obecnie około 60 ofert pracy dla handlowców oraz pracowników pokrewnych branż. Wobec blisko 900 osób szukających pracy w tym sektorze, to na razie niewiele. Ale liczba ofert pracy dla handlowców powinna systematycznie rosnąć. O tym, ile znajdzie się miejsc, mamy się przekonać na koniec września. Lepiej płatne etaty w galerii Victoria skusiły bowiem wielu pracowników działających już w mieście hipermarketów. Systematycznie zaczynają one już przekazywać do Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu zapotrzebowania na konkretne stanowiska pracy. Zazwyczaj chodzi o specjalistów, np. z działów mięsno-wędliniarskich.

  Galeria Victoria rozpocznie działalność 16 października. Dlatego większość działających w niej punktów handlowych lub usługowych podpisze umowy ze swoimi pracownikami dopiero z początkiem miesiąca. Z tego powodu, dopiero pod koniec września będzie wiadomo, ile dokładnie miejsc pracy zyskał Wałbrzych w sektorze handlu i usług.

  Wówczas okaże się również, ilu bezrobotnych wyrejestrowało się z urzędu pracy, oraz ile wakatów pozostało do zagospodarowania w wałbrzyskich hipermarketach.

  Ludzie znajdują etaty w coraz liczniejszych sklepach

  Symptomy końca spowolnienia gospodarczego zaczęły być odczuwalne w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park". W porównaniu z ubiegłym rokiem, w WSSE odnotowano wzrost wydatków inwestycyjnych. W pierwszym półroczu wyniosły o ponad 652 mln zł więcej niż przed rokiem. Na samym terenie Wałbrzycha przedsiębiorcy zainwestowali blisko 32 mln zł. W fabrykach działających na terenie 40 podstref Invest-Parku powstało 1,5 tysiąca nowych miejsc pracy. Z tego 90 osób znalazło zatrudnienie w wałbrzyskich fabrykach. Wydanych zostało również 20 nowych zezwoleń na prowadzenie działalności w WSSE.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo