Bez wkładu kredyt w euro droższy

  Bez wkładu kredyt w euro droższy

  Halina Kochalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Banki są bardziej nieufne, gdy kupujemy mieszkanie w całości na kredyt. Statystyki potwierdzają, że klienci, którzy nie zaangażowali w zakup nieruchomości swoich pieniędzy, gorzej obsługują kredyt - wynika z przeprowadzonej przez Gold Finance analizy warunków ubezpieczenia brakującego wkładu w 26 bankach. Składka na ubezpieczenie niskiego wkładu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy, a płacić ją będziemy przez kilkanaście lat.
  Bez wkładu kredyt w euro droższy

  ©Polskapresse

  Po wejściu w życie części rozwiązań Rekomendacji T o ucieczce od ubezpieczenia niskiego wkładu kredytów walutowych nie ma już mowy. Nadzór oczekuje, że kredyty walutowe zaciągane na ponad 80 proc. wartości nieruchomości na okres ponad pięciu lat powinny być dodatkowo zabezpieczone na innej nieruchomości poprzez kaucję, blokadę na rachunku lub właśnie poprzez ubezpieczenie brakującego wkładu.

  Rekomendacja T nie zrobiła jednak żadnej rewolucji. Ubezpieczenie niskiego wkładu to na polskim rynku kredytów mieszkaniowych standard. Od dawna w większości banków ryzyko kredytowania ponad 80 proc. ceny nieruchomości zarówno w złotych, jak i w walucie bierze na siebie ubezpieczyciel.
  Powód? Mało który bank czuje się komfortowo, kredytując w 100 proc. osobę, która przez lata nie zaoszczędziła grosza na wymarzone mieszkanie. Jest to także zabezpieczenie przed wahaniami cen nieruchomości.

  Są wyjątki, ale tylko dla kredytów złotowych. Kredyt w złotych na 100 proc. wartości nieruchomości bez kupowania dodatkowego ubezpieczenia można otrzymać tylko w Getin Noble Banku. Jest to również możliwe w BNP Paribas Fortis, ale wyłącznie przy zaciąganiu kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim". Z kolei kredytobiorca BZ WBK, aby zasłużyć na kredyt złotowy na całość nieruchomości, nie może mieć więcej niż 35 lat, musi mieć wyższe wykształcenie i zarabiać co miesiąc co najmniej 6 tys. zł. W przypadku rodziny, która stara się o kredyt, miesięczne wpływy muszą wynosić co najmniej 6 tys. zł.

  Kosztów ubezpieczenia mogą uniknąć też osoby, które kredytują do 90 proc. wartości nieruchomości w złotych, jeśli wezmą kredyt w Citi Handlowym, BNP Paribas Fortis, HSBC Polska, ING BSK czy Polbanku EFG. Ale o przekonaniu tych banków na sfinansowanie całości nieruchomości nie ma mowy. Ubezpieczenie niskiego wkładu jest więc obowiązkowo kupowane przy zdecydowanej większości kredytów hipotecznych w Polsce, gdy w grę wchodzi luksus pożyczenia pieniędzy na całość nieruchomości.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zarabiasz...

   Kewlar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 18

   Z walutami bywa tak że dziś są tanie a za kilka dni bardzo drogie i co z tego że czasem niby wychodzi trochę tańszy kredyt skoro po spłacie takiej nagle przerośniętej raty nie ma co do garnka...rozwiń całość

   Z walutami bywa tak że dziś są tanie a za kilka dni bardzo drogie i co z tego że czasem niby wychodzi trochę tańszy kredyt skoro po spłacie takiej nagle przerośniętej raty nie ma co do garnka włożyć? Dlatego lepiej brać zamiary na siły i walutę w której się zarabia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zlotowkowe

   marianna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

   no wlasnie jestem na etapie decydowania sie na kredyt hipoteczny. W walucie nie wezme, bo bym spac nie mogla, ale te zlotowkowe to tez nie takie latwe do zalatwienia. Juz w trzech bankach bylam i nic.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odkrycie

   livinglegend (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 17

   odkrycie to zadne. ogolnito w plnach zawsze bylo lepiej brac. tylko nie kazdy rozpatrywal, ze waluty pojda w gore. co jednak oczywiste bylo. bierz w tym, w czym zarabiasz mowi wujaszek Sknerus.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oszczędność

   pps (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 21

   zwłaszcza w euro, złotówki pod tym względem się bardziej opłacają że są bardziej dostępne i oszczędzają czas xD

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   kalina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

   teraz to kredyt nie tylko drozszy ale tez mniej dosteny

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama