Dolnoślązacy mają już ponad półtora miliona samochodów

  Dolnoślązacy mają już ponad półtora miliona samochodów

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Kierowcy bardziej dbają o auta - mówi Mirosław Działoszyński, diagnosta z Wałbrzycha

  - Kierowcy bardziej dbają o auta - mówi Mirosław Działoszyński, diagnosta z Wałbrzycha ©Dariusz Gdesz

  Liczba samochodów na Dolnym Śląsku wciąż rośnie, a na ulicach robi się tłoczno. Tylko w Jeleniej Górze w tamtym roku zarejestrowanych było w sumie ponad 37 tysięcy aut.
  - Kierowcy bardziej dbają o auta - mówi Mirosław Działoszyński, diagnosta z Wałbrzycha

  - Kierowcy bardziej dbają o auta - mówi Mirosław Działoszyński, diagnosta z Wałbrzycha ©Dariusz Gdesz

  Od początku roku na całym Dolnym Śląsku zarejestrowano ponad 20 tysięcy samochodów. To najczęściej skody, fiaty i ople, które mają około 10 lat. I takie zwykle rejestrujemy. Ale są też rekordziści i jednocześnie prawdziwe perełki, takie jak lorraine dietrich z 1913 roku czy reo gentelmans roadster z 1908 roku.

  W ostatnich czterech latach w regionie legnickim przybyło 25 tys. aut. Na jedną rodzinę przypada tam przeciętnie 2,4 auta. Średnio co roku przybywa po 250 samochodów kupowanych w salonach.
  Wciąż chętnie jeździmy również sprowadzanymi samochodami. Te najczęściej mają około 10 lat i zwykle są to volkswageny.

  - Jest opinia, że się nie psują i są wytrzymałe na naszych drogach - mówi Maciej Woroński, który zajmuje się sprowadzaniem samochodów z Niemiec. Dodaje, że już skończyły się czasy, kiedy ściągaliśmy auta w cenie do tysiąca euro, w bardzo złym stanie. - Teraz chcemy samochodów, które nie zepsują się po kilku miesiącach - dodaje.

  Potwierdza to Anna Kali-nowska z Wałbrzycha. - Trzy lata zbierałam pieniądze na samochód, ale teraz wiem, że mam sprawne auto. Nie chciałam wozić dzieci do szkoły niepewnym złomem - mówi.
  Również dolnośląscy policjanci zauważyli, że stan samochodów jest coraz lepszy. Ale za to kierowcy leniwi lub bez wyobraźni. - Średnio dziennie zatrzymujemy około pięciu dowodów rejestracyjnych z powodu złego stanu technicznego auta - mówi Jerzy Rzymek z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Dodaje jednak, że najczęściej usterki dotyczą wybitego światła albo pękniętej szyby. Kierowcy w zardzewiałych, kilkudziesięcioletnich fiatach to już bardzo rzadki widok. - Gorzej sytuacja wygląda na przykład z prywatnymi przewoźnikami. Tu zdarza się, że busy są w złym stanie i aż słychać, jak zżera je rdza - dodaje Rzymek.

  Mechanicy samochodowi dzielą właścicieli aut na trzy grupy. Takich, którzy "trzęsą się" nad każdą rysą; tych, którzy podchodzą do samochodu zdrowo; i takich, którzy zupełnie o auto nie dbają - do myjni jeżdżą raz w roku, a do warsztatu, jak auto "rozkraczy" się już na środku drogi. - Najwięcej jest takich, którzy mają właśnie zdrowe podejście. Pilnują, żeby na bieżąco naprawiać samochód. Wtedy remont kosztuje kilkaset złotych, a nie kilka tysięcy - mówi Janusz Malicki.

  Dziś na Dolnym Śląsku zarejestrowanych jest grubo ponad 1,5 mln pojazdów (w tym 1,2 mln osobowych). Jedno auto przypada niemal na co drugiego mieszkańca.

  Współpraca: ZYG, WIK

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko mózgu brak

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 16

   pozabijaja sie w olsnicy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No wspanialne tylko dróg

   Riki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   i parkingów jakoś nie przybywa

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama