Z rodzicami szkoła jest bezpieczna

  Z rodzicami szkoła jest bezpieczna

  Małgorzata Gradkowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Z rodzicami szkoła jest bezpieczna
  Większość rodziców odrzuca świadomość, że jego dziecko może być sprawcą przemocy -mówił na Europejskim Kongresie Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej prof. Dan Olweus, badający problem takiego rodzaju przemocy w wielu krajach europejskich. Kongres odbył się kilka dni temu w Warszawie, inaugurując piątą edycję naszej akcji "Szkoła bez przemocy".
  Z rodzicami szkoła jest bezpieczna
  Każda edycja programu ma swój motyw wiodący. W tym roku, również ze względu na argument sformułowany przez prof. Olweusa, takim motywem jest hasło "Rodzice są z nami". To zresztą jeden z punktów kodeksu "Szkoły bez przemocy". Szkoła nie jest w stanie sama wyeliminować problemu agresji między uczniami. To może się udać tylko wówczas, gdy będą pracować razem - nauczyciele, rodzice i dzieci.

  Na razie do naszego programu przystąpiło 4 tysiące szkół z całej Polski. Zapraszamy kolejne, tym bardziej że kontakty między szkołą a rodzicami będą łatwiejsze! W połowie października ruszy specjalnie przygotowany dla rodziców serwis internetowy icotamwszkole.pl, który pozwoli opiekunom kontaktować się z nauczycielami, a nawet uczestniczyć w wirtualnych wywiadówkach.

  Do szkół dotarło już zaproszenie do V edycji programu "Szkoła bez przemocy". Te placówki, które wspólnie z rodzicami zgłoszą chęć uczestnictwa w kampanii, będą mogły wybierać wśród zaproponowanych działań - m.in. podjęcia integracji nowych uczniów i ich rodziców, organizacji spotkań na temat agresji oraz zajęć pozalekcyjnych z ich udziałem. Powinny też zorganizować dla wszystkich pracowników szkoły warsztaty dotyczące zapobiegania agresji.

  Udział w kampanii potwierdzają zarówno dyrektor szkoły, jak i przedstawiciele uczniów i rodziców. Ostateczny termin rejestracji szkół w kampanii mija 21 listopada. Warto wziąć w niej udział - dzięki temu placówka nie zostaje sama z problemem agresji, a dotyka on niemal wszystkie szkoły.

  Program "Szkoła bez przemocy" prowadzi "Dziennik Bałtycki" wraz z Fundacją Orange. Partnerem akcji jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Patronat honorowy sprawuje prezydent RP.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama