Jelenia Góra: Ratują zabytkowe organy

  Jelenia Góra: Ratują zabytkowe organy

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ksiądz Andrzej Bokiej ma pasję: kościelne organy

  Ksiądz Andrzej Bokiej ma pasję: kościelne organy ©Fot. Marcin Oliva Soto

  - Co roku potrzebujemy co najmniej kilkunastu tysięcy złotych, by konserwować i stroić organy - mówi ks. Andrzej Bokiej, proboszcz parafii garnizonowej w Jeleniej Górze. Od 15 lat ratuje on ten barokowy instrument.
  Ksiądz Andrzej Bokiej ma pasję: kościelne organy

  Ksiądz Andrzej Bokiej ma pasję: kościelne organy ©Fot. Marcin Oliva Soto

  Organy w jeleniogórskim kościele są jednymi z największych w Polsce. Mają aż 5552 piszczałki i wymagają stałej konserwacji. Na ich modernizację parafia pozyskuje pieniądze z różnych źródeł. W sumie, przez te lata, remonty, modernizacje i utrzymanie organów pochłonęły ok. milion złotych. Dzięki temu od dwunastu lat możliwa jest organizacja Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej Silesia Sonans.

  - Mamy wspaniałą akustykę wnętrza kościoła, więc żal byłoby tego nie wykorzystywać - przekonuje ks. Bokiej, który stworzył festiwal i od początku jest jego dyrektorem. Właśnie z pasji kapłana zrodziła się idea przywrócenia świetności zabytkowym organom.

  Co roku na festiwal przybywają gwiazdy muzyki poważnej i nie tylko. Występowali tu już m.in. Jose Cura, Piotr Rubik i niedawno Michał Urbaniak. Dla wielu artystów występ tutaj jest prawdziwym zaszczytem. Niektórzy nie chcą nawet honorariów za występ.

  Biletem wstępu na te koncerty są zawsze cegiełki. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczany na konserwację organów. Potrzeby są jednak znacznie większe niż pieniądze z cegiełek. Dlatego parafia nieustannie pisze wnioski o wsparcie, m.in. do Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Kultury.

  Dolny Śląsk pod względem liczby zabytkowych organów w kościołach jest wyjątkowy w skali europejskiej. Jest ich ok. 1000. Najstarszy instrument, z 1678 r., znajduje się w Proboszczowie, a największe organy są w katedrze wrocławskiej.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   synyuk@eocjru.com

   wqkkxv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 41

   BX1nRC vljhjmhoodsd, [u**********apnsfyeyrzvv.com/]apnsfyeyrzvv[/url], [link=http://djspixyxpqyi.com/]djspixyxpqyi[/link], http://vjoufypartsz.com/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama