Jelenia Góra: Gang fałszował paliwo

  Jelenia Góra: Gang fałszował paliwo

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jelenia Góra: Gang fałszował paliwo

  ©Piotr Krzyżanowski

  36 osób oskarżyła jeleniogórska prokuratura w jednej z największych afer paliwowych w ostatnich latach. Zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła z urzędów skarbowych ponad cztery mln zł nienależnego podatku VAT.
  Jelenia Góra: Gang fałszował paliwo

  ©Piotr Krzyżanowski

  - Oskarżeni kupowali olej opałowy, odbarwiali go i sprzedawali jako olej napędowy - wyjaśnia prok. Violetta Niziołek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

  Do sprzedawanego oleju grupa doliczała podatek VAT, który później był jej zwracany przez urząd skarbowy. 32 osoby dobrowolnie poddały się karze. Proces pozostałej czwórki wkrótce się rozpocznie.
  Bardzo podobny pomysł na zarabianie dużych pieniędzy miała zorganizowana grupa przestępcza z Katowic. Śledztwo w jej sprawie również prowadzi jeleniogórska prokuratura.

  Oszuści kupowali drzewo z nielegalnych źródeł. Doliczali do niego podatek VAT i sprzedawali jako drewno do produkcji palet. Później składali wniosek do urzędu skarbowego o zwrot doliczonego podatku.

  - Pieniądze trafiały na rachunek tzw. słupa, czyli przypadkowej osoby, która zakładała konto, wybierała pieniądze i likwidowała rachunek - opowiada prok. Marcin Zarówny, naczelnik Wydziału Śledztw.

  Aż 32 osoby dobrowolnie poddały się karze. 4 czeka proces sądowySłup dostawał za to 100 zł, lecz grupa zarabiała grube tysiące. O malwersacje finansowe oskarżono 9 osób. Wszystkie dobrowolnie poddały się karze - od grzywny do więzienia w zawieszeniu w zależności od miejsca w hierarchii grupy. Przestępcy muszą też oddać wyłudzone kwoty. - W obu sprawach udało nam się zabezpieczyć część majątku oskarżonych - dodaje prok. Ewa Węglarowicz-Makowska, zastępca prokuratora okręgowego.

  Prokuratura korzystała z pomocy Urzędu Kontroli Skarbowej oraz biegłych księgowych. Sprawy te są jednak bardzo trudne do prowadzenia, bo opierają się głównie na dokumentach finansowych i rozliczeniach księgowych.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja znam taki gang,

   benk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 20

   który od dawna fałszuje wodę święcona i nikt się tym nie chce zająć. Dlaczego?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama