Wałbrzych: SMS poinformuje o zagrożeniu

  Wałbrzych: SMS poinformuje o zagrożeniu

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - System powinien ruszyć w tym roku - mówi Zygmunt Pala

  - System powinien ruszyć w tym roku - mówi Zygmunt Pala ©Dariusz Gdesz

  Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu zamierza uruchomić system ostrzegania i informowania mieszkańców o nadciągających niebezpieczeństwach, np. gwałtownych opadach deszczu oraz już zaistniałych zagrożeniach, choćby o wypadku cysterny przewożącej niebezpieczne substancje.
  - System powinien ruszyć w tym roku - mówi Zygmunt Pala

  - System powinien ruszyć w tym roku - mówi Zygmunt Pala ©Dariusz Gdesz

  Władze powiatu chcą, by to pomagało zapobiegać sytuacjom takim, jak ta, do której doszło w trakcie niedawnej powodzi, która zniszczyła Bogatynię. Jej mieszkańcy nie zostali w porę ostrzeżeni przed wielką wodą.

  Koszt zakupu systemu wartego około 20 tys. zł zamierza pokryć wałbrzyskie starostwo. Jego pracownicy będą odpowiedzialni za przesyłanie użytkownikom systemu informacji z ostrzeżeniami. Za esemesy mają jednak płacić gminy, których mieszkańcy będą je otrzymywali. Koszt jednego esemesa ma się wahać w granicach 12-18 gr.

  - Aby się zalogować do systemu, trzeba będzie wysłać esemesa, który ma zawierać między innymi kod pocztowy z miejsca zamieszkania - mówi Zygmunt Pala, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. - Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy odbiorca informacji mieszka bliżej miejsca zagrożonego na przykład powodzią i w pierwszej kolejności powinien otrzymać informację o zagrożeniu.

  W sekundę system ostrzegania może wysłać około 12 esemesów. Szczegóły przedsięwzięcia mają zostać omówione z przedstawicielami gmin powiatu wałbrzyskiego jeszcze w tym miesiącu. System powinien zostać uruchomiony w tym roku. Nie będzie jednak pierwszym w regionie. W gminie Świebodzice w systemie zarejestrowało się już tysiąc osób. Oprócz ostrzeżeń o zagrożeniach dostają informacje o imprezach w mieście. Z systemu korzystają również mieszkańcy Radkowa, przez który na początku września przeszła potężna nawałnica.

  - Warto było zainwestować w system. Ludzie zdążyli się przygotować na niebezpieczeństwo, na przykład ochronić domy workami z piaskiem - podkreśla Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama