Wrocław: Nowoczesny tomograf już działa przy Weigla

  Wrocław: Nowoczesny tomograf już działa przy Weigla

  Anna Szejda

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nowoczesny sprzęt pozwala na bardzo precyzyjne badania

  Nowoczesny sprzęt pozwala na bardzo precyzyjne badania ©Tomasz Hołod

  Nowa pracownia tomografii komputerowej ruszyła w piątek w szpitalu wojskowym przy ul. Weigla. - Największą zaletą tego tomografu jest to, że w krótkim czasie wykonuje bardzo precyzyjne badania, nawet najbardziej skomplikowanych chorób - zachwalał płk lek. med. Grzegorz Stoinski, komendant szpitala.
  Nowoczesny sprzęt pozwala na bardzo precyzyjne badania

  Nowoczesny sprzęt pozwala na bardzo precyzyjne badania ©Tomasz Hołod

  Sprzęt kosztował około 6 mln zł, z czego 85 procent placówka pozyskała ze środków unijnych. W Polsce jest tylko pięć tak nowoczesnych tomografów komputerowych. Wrocławscy specjaliści jego obsługi uczyli się od kolegów z Krakowa.

  - Sprzęt na pewno ułatwi nam pracę - twierdzi prof. Waldemar Banasiak, kierownik ośrodka chorób serca w szpitalu wojskowym i prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Są choroby, które przebiegają bezobjawowo, natomiast skaner w tomografie pozwoli nam znaleźć nawet najmniejsze zmiany, na przykład miażdżycowe. Natychmiastowa reakcja pomoże zapobiegać udarom i zawałom.

  Urządzenie jest tak szybkie, że dokładnie zdiagnozuje serce. Sprzęty starszej generacji takiej możliwości nie dawały, zdjęcia wychodziły rozmazane. - Teraz narząd jest wyraźny jak na ilustracji w atlasie - śmieje się prof. Banasiak.

  Tomograf ma również pomóc w wykrywaniu nowotworów, już w bardzo wczesnym stadium. - Podczas badania pokaże na przykład już pięciomilimetrowe zmiany rakowe w miąższu płucnym - twierdzi ppłk dr n. med. Przemysław Jaźwiec, kierownik zakładu radiologii lekarskiej i diagnostyki obrazowej. Poza tym tomograf sam automatycznie oceni, czy i na ile choroba postępuje. A dzięki funkcji skanowania od stóp do głów wykryje wszystkie wielonarządowe urazy - np. u ofiar wypadków.

  We Wrocławiu na badanie tomografem w ramach NFZ czeka się nawet siedem tygodni. Czy nowy sprzęt w szpitalu wojskowym zmniejszy choć trochę kolejki? Niestety, nie. - Nie jesteśmy w stanie przyjąć więcej pacjentów niż do tej pory ze względu na ograniczone środki z NFZ - mówi płk lek. med. Stoinski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama