VIII Kresowiana z białoruskimi akcentami

  VIII Kresowiana z białoruskimi akcentami

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  VIII Kresowiana z białoruskimi akcentami

  ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  W Białej koło Chojnowa dziś trwa wielkie gotowanie i ostatnie próby. W niedzielę do tej małej wsi zjadą tysiące tych, którzy swoje korzenie mają na Kresach. Ósme już Kresowiana organizują Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury i ks. Krzysztof Bojko, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Białej.
  VIII Kresowiana z białoruskimi akcentami

  ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  - Kończymy przygotowywać kołduny. Robimy zakupy, a potem trzeba nieco dopracować dekorację, przeprowadzić próbę przedstawienia i gotowe - wylicza Krystyna Romaniak, prezes stowarzyszenia.

  Kresowiana są spotkaniami, które pozwalają ludziom zapomnieć o bolesnych historycznych ranach: przesiedleniach, rozstaniach, wyrwaniu z rodzinnych stron. Z drugiej strony to zabawa przypominająca piękno kresowych tradycji, kultury, dziedzictwa i wyjątkowy smak tamtejszej kuchni. Każde poświęcone jest jakiejś wybitnej postaci i którejś z kresowych ziem.

  - Podczas VIII Kresowian chcemy przybliżyć twórczość Elizy Orzeszkowej, której 100-lecie śmierci w tym roku obchodzimy - mówi ks. Krzysztof Bojko. - W związku z tym prezentowana będzie inscenizacja fragmentów "Nad Niemnem".

  Będą goście z Białorusi: ks. arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz z Mińska, Andrzej Poczobut, prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi, i wiceprezes Renata Demiańczuk. Przyjadą zespoły z Grodzieńszczyzny: Matczyna Piosenka i chór Głos znad Niemna. Mogą przyjechać do Białej dzięki Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie.

  Kresowiana rozpoczynają się w niedzielę (19 września) o godz. 11 mszą św. pod przewodnictwem ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Od godz. 12.30 moc pyszności serwować będzie kuchnia kresowa. Potem występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Białej (godz. 14) i zespołu Matczyna Piosenka (godz. 14.45). Na godz. 14.30 zaplanowano wystąpienie przedstawiciela Związku Polaków na Białorusi. O godz. 16 fragmenty "Nad Niemnem". O godz. 17: chór Skoranta.

  Organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd z Legnicy. Autobus spod Bramy Głogowskiej wyjeżdża o godz. 9.30.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama