Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Zobacz, ile zapłacisz za ogrzewanie

Przemysław Wronecki, Magdalena Kozioł
Paweł Relikowski
Powodów do zadowolenia nie mają też wszyscy, którzy ogrzewają swoje mieszkania węglem, koksem i miałem. Dla przykładu, we wrześniu ubiegłego roku tona węgla kosztowała około 700 złotych. Dziś można go kupić o 10 złotych drożej.

Agnieszka Wiśniewska, mama dwumiesięcznej Magdalenki, komentuje: - Żyjemy bardzo oszczędnie i 200 kilogramów wystarcza nam na całą zimę.

Tłumów ludzi w składach węgla w stolicy Dolnego Śląska jeszcze nie widać. Wszyscy czekają na przymrozki. Ewa Babiarz ze składu przy ul. Ołbińskiej przekonuje, że zakupy lepiej jednak zrobić już teraz. Dlaczego?

- Niewykluczone, że w październiku za tonę węgla trzeba będzie zapłacić nawet o 20 proc. więcej. Węgiel na zimę lepiej kupić właśnie teraz - podkreśla. Jej prognozy potwierdzają inni handlujący tym surowcem.

Podskoczyły też ceny koksu. Tu różnica w porównaniu z ubiegłym rokiem może sięgać nawet 200 złotych.

W najgorszej sytuacji są jednak posiadacze pieców na olej opałowy. Dzisiaj muszą zapłacić za litr o 60 groszy więcej niż w 2009 roku. Przyczynę takiej sytuacji tłumaczy Szymon Araszkiewicz, główny analityk e-petrol.pl: - Niskie ceny oleju opałowego były spowodowane trwającym rok temu kryzysem gospodarczym na świecie.

Chudsze portfele mogą mieć również przeciętni wrocławianie, którym ciepło dostarcza Kogeneracja. Już wiadomo, że od początku października czeka ich podwyżka.

- Podnosimy ceny, bo rosną ceny paliw, które zużywamy do produkcji ciepła i prądu - tłumaczy Bogusław Rybacki, zastępca dyrektora ds. handlu w Kogeneracji. Dodaje, że jego firma musi prognozować, jak wzrosną koszty kupna surowców w ciągu 12 miesięcy. Ustala stawki na wyrost, a to dlatego, że Kogeneracja może podnieść ceny tylko raz w roku.

Wrocławscy zarządcy mieszkań dostali już informację o nadchodzących zmianach. Stawki mogą się jednak zmienić, ponieważ bardzo prawdopodobne jest to, że na początku przyszłego roku swój nowy cennik wystawi także spółka Fortum, która przesyła ciepło do wrocławskich mieszkań. Ona też może robić to tylko raz do roku.

Szefowie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obawiają się także powtórki srogiej zimy, z jaką zmagaliśmy się w ubiegłym roku.

Stanisław Staszak, prezes SM Bolesława Prusa, mówi: - Do ogrzewania musieliśmy wtedy dopłacić, bo zima przyszła szybko i była bardzo długa.

Współpraca: BRZO, ADA

Byle do wiosny. Jaka zima nas czeka w tym roku?

Bardzo niskie temperatury czekają nas tylko przez dwa tygodnie. - Tegoroczna zima będzie łagodna - mówi Jerzy Kucharski, ekolog z Chojnowa, znany z trafnych prognoz meteorologicznych. - Po zimnym wrześniu nadejdzie ciepły październik. Aż do stycznia będziemy mieli zimę deszczowo-śniegową. Temperatura nie powinna spadać poniżej -5 stopni C. Prawdziwa, mroźna zima, postraszy nas dopiero w styczniu. Potrwa najwyżej dwa tygodnie. Temperatura spadnie nawet do -20 stopni. Prognozuję to po skomplikowanym do wytłumaczenia układzie słońca i księżyca. A także po tym, że we wrześniu zakwitł u mnie w ogrodzie jaśmin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrocław: Zobacz, ile zapłacisz za ogrzewanie - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska