Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje na technologię

Paweł Kuś
To urządzenie firma wysłała na testy do USA. Być może będzie usuwać skutki wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej
To urządzenie firma wysłała na testy do USA. Być może będzie usuwać skutki wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej Fot. Materiały prasowe
Firma odniosła wielki sukces głównie dzięki unikatowej w świecie technologii. Sporą rolę odegrały także dotacje z różnych funduszy unijnych.

Wrocławski ATON-HT jest znany przede wszystkim z wynalezienia unikatowej w świecie technologii unieszkodliwiania azbestu. Firma szybko odniosła sukces w Polsce i za granicą (Niemcy, Francja). Trzy lata temu pojawiła się też na giełdzie NewConnect.

Ostatnie duże dofinansowanie ATON-HT dostał rok temu. Przedsiębiorstwo złożyło wniosek do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, a pieniądze otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Głównym celem projektu było wykorzystanie opatentowanej przez firmę technologii oraz uruchomienie produkcji unikatowych w skali międzynarodowej urządzeń do utylizacji odpadów i odzysku materiałów. Dofinansowanie wyniosło ponad milion złotych. Całkowita wartość inwestycji liczy 2,25 mln zł. 30 września tego roku nastąpi zakończenie programu.

- Nasz projekt uzyskał bardzo wysoką ocenę merytoryczną - zajął 4. miejsce na liście 172 wszystkich wniosków, które zostały pozytywnie zaopiniowane - mówi z dumą Robert Barczyk, prezes ATON-HT.
Na przeprowadzenie badań i wykorzystanie technologii firma otrzymała jeszcze jedną dotację - z Ministerstwa Gospodarki. Była to część Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Przedsiębiorstwo zyskało blisko 1,9 miliona złotych, czyli 60 proc. wartości projektu. Dzięki tym pieniądzom firma utworzyła centrum badawczo-rozwojowe oraz przygotowała prototypy urządzeń wykorzystujących technologię MTT.

Obecnie jedna z łotewskich firm walczy o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na kwotę 4,5 mln euro. Jeżeli wniosek zostanie przyjęty, to lwia część tych pieniędzy powędruje do ATON-HT, który sprzeda Łotyszom swoje urządzenia do unieszkodliwiania odpadów.

Przedsiębiorstwo pozyskuje fundusze również bezpośrednio z Unii Europejskiej. Niedawno otrzymało dotację z krajowego programu na wdrożenie metody utylizacji.

- Przy projekcie współpracujemy m.in. z uniwersytetem w Tuluzie we Francji. Co więcej, jesteśmy koordynatorem całej inwestycji - mówi Barczyk. Firma nie zamierza jednak na tym poprzestawać i we wrześniu planuje stanąć do kolejnego konkursu. Przedsiębiorstwo chce pozyskać pieniądze na rozbudowę. Jego przedstawiciele coraz poważniej myślą też o podboju zagranicznych rynków.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska