Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka do lasu może się źle skończyć

Anna Szejda
Lis, który nie boi się człowieka, zapewne ma wściekliznę
Lis, który nie boi się człowieka, zapewne ma wściekliznę Dariusz Gdesz
Wybierasz się do lasu na grzyby? A może chcesz poleżeć polanie? Uważaj: taki spacer czy chwila relaksu mogą się skończyć tragicznie - ostrzegają lekarze.

Prof. Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych, mówi, że o tej porze roku rośnie liczba osób pokąsanych przez dzikie zwierzęta. Zagrożeniem mogą być wiewiórki, króliki, lisy czy szczury.

- Sprzyjają temu okoliczności przyrody właśnie - tłumaczy. - Ostatnio przyjąłem pacjenta, który podejrzewał, że ugryzł go bóbr. Choć przypuszczam, że to był szczur. Tak czy inaczej, trzeba było mu podać szczepionkę przeciw wściekliźnie.

Innym zagrożeniem jest bąblowica. - Ta choroba długo nie daje objawów. Dopiero po latach atakuje serce, wątrobę lub mózg - mówi Magdalena Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Roznoszą ją przede wszystkim zarażone lisy, czasem też psy. Uwalniane z kałem jaja tasiemca, który w nich pasożytuje, mogą się przenieść na człowieka i podczas bezpośredniego kontaktu, i przez skażoną żywność.

- Pamiętajmy więc, żeby dokładnie myć ręce oraz zebrane owoce, takie jak jagody, borówki, jeżyny czy maliny - przestrzega Mieszkowska.

Na temat innej groźnej choroby - boreliozy, przenoszonej przez kleszcze - świadomość społeczeństwa jest większa, ale warto przypomnieć, że:

- Niepokojącym sygnałem jest krwistoczerowna czy wręcz bordowa obrączka wokół miejsca, w które zostaliśmy ukłuci - wyjaśnia Mieszkowska. Nieleczony stan zapalny może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych.

Ofiary kleszcza

Główny Inspektorat Sanitarny informuje: według danych na koniec sierpnia, w tym roku w całej Polsce na boreliozę zachorowało około 5 tys. osób, a 111 - na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. W 2009 roku było to odpowiednio około 10 tys. chorych na boreliozę oraz 344 osoby z poważnymi powikłaniami po ukąszeniu przez kleszcza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wycieczka do lasu może się źle skończyć - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska