Ważne
  Wrocław: Studenci polują na mieszkania. Zobacz ceny

  Wrocław: Studenci polują na mieszkania. Zobacz ceny

  Przemysław Wronecki, Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Płaciliśmy za mieszkanie przez wakacje, to był dobry ruch - cieszy się Paweł Pęcherski

  - Płaciliśmy za mieszkanie przez wakacje, to był dobry ruch - cieszy się Paweł Pęcherski ©Tomasz Hołod

  Trwa mieszkaniowe szaleństwo prawie 150 tysięcy wrocławskich studentów. Wiele osób na ostatnią chwilę próbuje znaleźć sobie cztery kąty na najbliższy semestr. Niestety, za taką przyjemność trzeba zapłacić nawet 800 zł, a znalezienie własnego pokoju w mieszkaniu studenckim z ceną poniżej 600 zł to prawdziwa okazja.
  - Płaciliśmy za mieszkanie przez wakacje, to był dobry ruch - cieszy się Paweł Pęcherski

  - Płaciliśmy za mieszkanie przez wakacje, to był dobry ruch - cieszy się Paweł Pęcherski ©Tomasz Hołod

  Wie o tym dobrze Marek Maj, studiujący administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. Od początku września bez efektów szuka kawalerki lub osobnego pokoju w mieszkaniu w centrum. - Zależy mi na odrobinie prywatności, mogę zapłacić nawet ponad 700 złotych, ale - jak widać - to za mało - martwi się.

  ZOBACZ BANK STANCJI NASZEGO MIASTA

  Większym sprytem wykazał się Paweł Pęcherski, student prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. - Razem z kolegami postanowiliśmy przytrzymać mieszkanie przez wakacje, płacąc 100 złotych za każdy miesiąc od osoby - tłumaczy. - Dzięki temu teraz z dumą patrzę na kosmiczne ogłoszenia, bo my płacimy zaledwie 450 złotych za pokój.

  Jeszcze mniej, bo nawet poniżej 400 zł, można zapłacić za jedynkę w akademiku. Chociaż tu bardziej popularne są pokoje dwuosobowe. Średnia cena to 300-350 zł od osoby. Uczelnie nie mają problemu z wypełnieniem miejsc w domach studenckich. Na Uniwersytecie Wrocławskim i w innych uczelniach liczba chętnych dwukrotnie przekroczyła w tym roku liczbę oferowanych miejsc. Na Uniwersytecie z 900 podań 450 trzeba było odrzucić. Pokoje zdobywali ci, którzy wykazali się niskim dochodem na osobę w rodzinie (w tym roku nie więcej niż 700 zł miesięcznie) oraz meldunkiem daleko od Wrocławia - najlepiej w Przemyślu albo Suwałkach.

  Ale w większości wrocławskich uczelni rekrutacja do akademików jeszcze się nie zakończyła. Wciąż warto wpisywać się na listy rezerwowe. Uczelnie na początku października sprawdzą jeszcze raz zestawienia przyjętych i zobaczą, kto nie wpłacił kaucji na czas, bo np. wybrał mieszkanie studenckie. Wolne miejsca zajmą kolejne osoby z list chętnych.

  Dzięki dużemu oblężeniu i opłatom wrocławskie uczelnie stać na remonty domów studenckich. W tym roku trzy największe - Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytety: Wrocławski i Przyrodniczy wydadzą łącznie na remonty akademików ponad 12 mln zł. Co już udało się zrobić za te pieniądze, a co jest w planach?

  Politechnika Wrocławska:
  - od sierpnia trwa remont kapitalny akademika T-15 na tzw. Wittigowie. Wymieniane są wszystkie sieci, instalacje oraz elewacja. Prace warte łącznie ponad 6 mln zł mają się zakończyć w październiku przyszłego roku;
  - w akademiku T-17 na trzech kondygnacjach wyremontowano pralnie i suszarnie. Zakończono też remont wind. To oznacza, że udało się wreszcie zakończyć wszystkie prace trwające w tym budynku aż od 2003 roku.

  Uniwersytet Wrocławski:
  - Dwudziestolatka - zakończono remont w holu budynku;
  - Parawanowiec - w budynku wymieniono instalację elektryczną i przeciwpożarową;
  - Kredka - trwa remont dwóch wind w akademiku. Zakończy się w połowie przyszłego roku.

  Uniwersytet Przyrodniczy:
  - skończył się remont w Połówce. Odnowiono m.in. pralnie i toalety. Część miejsc przeznaczonych dla asystentów wydzielono dla studentów;
  - Labirynt - zamontowano nowe kaloryfery, wykładziny oraz odnowiono ściany w niektórych pokojach.

  Dzwonisz, chodzisz na castingi, szukasz mieszkania? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę

  O co powinniśmy zapytać, próbując wynająć mieszkanie:
  1. Zapytaj o pełną cenę wynajmu mieszkania wraz z ewentualnym czynszem i rachunkami.
  2. Upewnij się, że rozmawiasz z właścicielem mieszkania i że ma on prawo podpisać z Tobą umowę. Wymagaj od niego okazania dowodu tożsamości.
  3. Zorientuj się co do typu pokoju (czy nie jest przechodni) i metrażu całego mieszkania. "Brak wygód" może oznaczać np. toaletę na korytarzu.
  4. Zapytaj o podstawowe umeblowanie, takie jak łóżko, szafa i biurko. Niska cena wynajmu może sugerować brak tych rzeczy.7200 miejsc mają akademiki trzech największych wrocławskich uczelni
  5. Dowiedz się, ile osób ma docelowo wynajmować mieszkanie. Więcej niż 6 osób na jedną łazienkę i lodówkę to zdecydowanie za dużo.
  6. Zastanów się, czy nie przeszkadza Ci właściciel mieszkający z Tobą pod jednym dachem, szczególnie, gdy jest to starsza osoba mająca swoje przyzwyczajenia. Dopytaj o zasady przyprowadzania gości - niektórzy sobie tego nie życzą.
  7. Uważaj na ogłoszenia typu "domek z osobnym wejściem" - pod tym sformułowaniem często kryje się niezbyt zadbana suterena.
  8. Ważna w kontekście zbliżającej się zimy jest cena ogrzewania. Miejskie to koszt w granicach 20-30 złotych, prąd i gaz to nawet 100 zł od osoby na miesiąc. Zapytaj o rodzaj okien (drewniane, plastikowe) i ich stan.
  9. Uważaj na ogłoszenia mówiące o "mieszkaniu w trakcie remontu" - remont może się przedłużyć o kilka miesięcy, a w najgorszym wypadku nigdy nie skończyć.
  10. Zapytaj, czy jest więcej osób chętnych na wynajem. Przygotuj się na konieczność odbycia castingu w obecności właścicieli. Postaraj się przedstawić z jak najlepszej strony. RC

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo