Ważne
  Ratujmy zalane domy przysłupowe w Bogatyni

  Ratujmy zalane domy przysłupowe w Bogatyni

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W tegorocznej powodzi ucierpiało w Bogatyni i okolicy wiele domów przysłupowych

  W tegorocznej powodzi ucierpiało w Bogatyni i okolicy wiele domów przysłupowych ©Marcin Oliva Soto

  - Te domy muszą ocaleć. Są unikatowe na skalę europejską. Dlatego od kilku lat wspólnie z różnymi organizacjami staramy się stworzyć całą krainę domów przysłupowych na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim - przekonuje Jacek Jakubiec z Euroregionu Nysa.
  W tegorocznej powodzi ucierpiało w Bogatyni i okolicy wiele domów przysłupowych

  W tegorocznej powodzi ucierpiało w Bogatyni i okolicy wiele domów przysłupowych ©Marcin Oliva Soto

  Właśnie w rejonie Bogatyni, która mocno ucierpiała w tegorocznej powodzi, takich domów jest najwięcej. W samym mieście jest ich 136, a w całej gminie kolejnych 98. W przygranicznym pasie po polskiej stronie domów jest kilkakrotnie więcej.

  Dokładna liczba będzie znana po zakończeniu projektu Ratujmy domy przysłupowe, który właśnie ruszył. Będzie go realizować Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego. Na początek zbierane będą informacje o wszystkich domach przysłupowych w regionie.

  - Chcemy promować ideę turystyki przysłupowej, domy mogą się stać atrakcyjnym celem turystycznym - zapewnia Magdalena Guła z PZFST. I opowiada, że turyści pukają do gospodarzy przysłupów, bo pragną podziwiać anonimowe dzieła ludowych rzemieślników.

  W ratowanie domów przysłupowych włącza się również Bogatyńskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego. W ubiegłym tygodniu zorganizowało warsztaty, podczas których fachowcy z profesjonalnej firmy pokazywali m.in., jak konserwować konstrukcje przysłupowe po powodzi.

  - Póki co Bogatynia jakoś nie dostrzega swojego potencjału w dziedzictwie kulturowym. Czy coś jest w stanie ją przebudzić? - zastanawia się Elżbieta Lech-Gotthardt ze Stowarzyszenia Dom Kołodzieja, która dla ratowania jednego z domów przysłupowych przewiozła go przed kilku laty z okolic Bogatyni do Zgorzelca.

  Sierpniowa powódź dokonała spustoszeń - 11 domów zostało zniszczonych całkowicie, a 36 częściowo. Odpadły im ściany, zostały mocno podmyte, naruszona została ich konstrukcja. Wszystkie ujęte były w gminnej ewidencji zabytków lub rejestrze zabytków.

  - Zrobiliśmy na miejscu inwentaryzację i mamy dokładny obraz zniszczeń. Kilkusetletnia historia regionu została zniszczona w kilka chwil. Płakać się chce - mówi Krzysztof Kurek z jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Z jego danych wynika, że 230 zabytkowych obiektów zostało zalanych w różnym stopniu. Rozpoczęło się ich ratowanie, jednak to ogrom prac. Szczególnie w dzielnicy Markocice. Większość to konstrukcje murowano-drewniane, pochodzące z różnych epok - od XVI do początków XX wieku.

  - Mój dom został wybudowany w 1685 roku. Na szczęście przed domem postawiłem solidny, murowany płot, który zmniejszył impet fali. Budynek ocalał - opowiada Ewelina Woźniak z ulicy Waryńskiego w Bogatyni. Po powodzi wstępnie wytypowano do rozbiórki 80 domów, z których większość jest zabytkami. W takiej sytuacji każda konkretna decyzja musi być konsultowana z konserwatorem zabytków.

  - Nie możemy działać pochopnie. Będziemy dążyć do uratowania jak największej liczby zabytkowych domów. Nie możemy dopuścić do tego, aby Bogatynia utraciła tak cenne historycznie walory - mówi Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
  Potrzebne będą olbrzymie pieniądze, o które trzeba się będzie starać z różnych źródeł. Nie obejdzie się bez pomocy państwa i Unii Europejskiej.

  "Polska-Gazeta Wrocławska" przyłącza się do akcji ratowania domów przysłupowych. W każdy piątek będziemy prezentować historię jednego z domów.

  Historia domów przysłupowych sięga przełomu XV i XVI wieku. Wtedy zaczęto budować domy łączące zalety słowiańskiej konstrukcji zrębowej i przybyłej z głębi Niemiec techniki szachulcowej, czyli tzw. pruskiego muru. Izba mieszkalna została wówczas dodatkowo otoczona stojącymi przy niej słupami. To styl budownictwa, charakterystyczny na obszarze Górnych Łużyc i pograniczu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chcę zaopiekować sie takim domem

   Mariola Szczesna Mojesz-Sołtys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 23

   W 1972 roku w Mojeszu koło Lwówka Śląskiego stała przepiękna karczma,która pamiętała czsy pobytu Napoleona nad Bobrem.Ówcześnie służyła mieszkańcom jako świetlica wiejska.Niestety władze Gminne...rozwiń całość

   W 1972 roku w Mojeszu koło Lwówka Śląskiego stała przepiękna karczma,która pamiętała czsy pobytu Napoleona nad Bobrem.Ówcześnie służyła mieszkańcom jako świetlica wiejska.Niestety władze Gminne postanowiły zrównac budynek z ziemią ,bo nie opłacało sie dachu naprawiać.Tam w 1813 roku obchodzono imieniny napoleona Sołectwo Mojesz czeka prawie 40 lat na Swietlice.Organizujemy cykliczna impreze przypominającą czsy epoki napoleońskiej i brakuje nam takiej karczmy.Gdzie zdobyc informacje i pieniądze na przeniesienie? Ile to może kosztować.?jesteśmy stowarzyszeniem.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo